Ece Ayhan dizeleriyle bir zombi filmi! "Bakışsız Bir Kedi Kara / Blind Cat Black" Türkiye Gösterimi

Ece Ayhan dizeleriyle bir zombi filmi! “Blind Cat Black / Bakışsız Bir Kedi Kara” Türkiye Gösterimi

Amerikalı yönetmen Chris King ve şiir çetesi Poetry Scores’un, Ece Ayhan şiirlerinin çevirisi üzerinden yaptıkları müziklerle hazırladıkları zombi filmi, Futuristika! Ece Ayhan’ı anma etkinlikleri kapsamında ilk defa İstanbul’da!
Haziran '10

Ece Ayhan dizeleriyle bir zombi filmi! "Bakışsız Bir Kedi Kara / Blind Cat Black" Türkiye Gösterimi

Amerikalı şair ve yönetmen Chris King ile şiir çetesi Poetry Scores’un, Ece Ayhan şiirlerinin çevirisi üzerinden yaptıkları müziklerle hazırladıkları zombi filmi, Futuristika! Ece Ayhan’ı anma etkinlikleri kapsamında ilk defa İstanbul’da!

Hazırlayan: Futuristika! Enteresan Mevzular Dergisi (TR), Chris King [Poetry Scores] (ABD) ve Zafer Yalçınpınar [EVVEL] (TR)

“Blind Cat Black / Bakışsız Bir Kedi Kara”

2008 // 58 Dakika – Renkli – Amatör Sürrealist Zombi Sessiz

12 Temmuz 2010 Pazartesi, Saat: 21:00 – Ücretsiz gösterim

Mekân: KargART

Adres: Kadife Sokak No:16 Kadıköy

Etkinlik Facebook sayfası

Ayrıntılı bilgi için: edit@futuristikazine.wpcomstaging.com

Ece Ayhan şiirlerinin ABD’de önce İngilizce’ye çevrilip, sonra da bir zombi filmine ilham kaynağı olmasının sivil hikâyesidir:

Ece Ayhan’dan ABD’ye bakışsız bir zombi kara’nın hikâyesi, şairin şiirlerinin New York’ta halı satarak geçimini sağlayan Murat Nemet-Nejat tarafından  seksenlerde İngilizce’ye çevrilmesiyle başlıyor. Kitap önce ilgi görmüyor ve ancak doksanların sonlarına doğru basılıyor. Amerikalı müzisyen Chris King, sokaklarda ses topladığı zamanlardan birinde Murat Nemet-Nejat ile tanışıyor ve ABD’nin önde gelen dergilerinden The Nation’da bu çeviriler hakkında bir yazı yayımlıyor. Chris King, ilerleyen dönemde kendi çevresini toplayıp, Blind Cat Black / Bakışsız Bir Kedi Kara için bir kayıt çalışması gerçekleştiriyor. Ekipte yer alanlar: İrlandalı flütçü Michael Cooney, Avustralyalı şair Les Murray, King’in kendi grubu Three Fried Men ve Pops Farrar, Fred Friction ve de Tom Hall gibi şair, müzisyen ve öykücüler. Albümün kapak çizimleri ise Julie Doucet tarafından yapılıyor. 2006 yılında yayınlanan albüm, ABD edebiyat camiasında ses getiriyor.

İşte bu noktada Zafer Yalçınpınar’ın buluntusuyla ve Chris King’in CD’deki hemen hemen tüm şarkıları paylaşıma açıp kendisine göndermesiyle birlikte, Ece Ayhan okumalarına bizler de ulaşabiliyoruz.

Chris King, şiir okumaları ve müziklerini yaparken, zamanla bu çalışmaların neden filmini yapmadıklarını sorgulamaya başlıyor ve yakın çevresinden avangart film yapımcısı Chizmo ve veteran film yapımcısı Aaron AuBuchon ile beraber maceraya başlıyor. Diğer katılımcıların da yardımıyla çekilen filmin editlenmesini ise Kevin Belford gerçekleştirmiş.

Filmin adı “Blind Cat Black/Bakışsız Bir Kedi Kara” ve film bir “Amatör sürrealist zombi sessiz filmi”…

Daha önce çeşitli mekânlarda gösterilen film, Futuristika! Enteresan Mevzular Dergisi tarafından, Zafer Yalçınpınar’ın katkılarıyla, 2010 sonbaharında St. Louis’de de ücretsiz olarak gösterime girmeden önce İstanbul’da, Ece Ayhan’ın ölümünün yıl dönümünde KargART’ta ilk defa Türk seyirci ile buluşturulacak.

58 dakikalık filmde yaklaşık 50 oyuncu yer alıyor. Zombi makyajlarını Leata Land gerçekleştirmiş ve kendisi aynı zamanda filmdeki zombilerin mekânı olarak kullanılan Zombie Green Room’un işletmecisi. Filmde yer alan tüm figüranlar; barmen, zombi kavgacılar, çeşitli besteciler ya da avangart müzisyenler tarafından canlandırılmış.

Hem böylesi bir -belki de tarihteki ilk- sessiz zombi filmini çekmenin, hem de bu filmi, Türk şair Ece Ayhan’ın aşılamaz kitabı Bakışsız Bir Kedi Kara’nın İngilizce çevirisi için hazırlanan müziklerle birleştirmenin, çok değişik bir tecrübe olduğunu belirtir, 12 Temmuz gecesi KargART’ta gösterimi yapılacak bu filmi seyretme fırsatını kaçırmayın deriz!

Ece Ayhan’ın şiir kitabının isminin ABD’de bir zombi filminde yer alması, onu okuma cesaretini gösterip, ruhlarının kara taraflarına göz atanların rahatlıkla anlayabileceği gibi, şaşırtıcı değil tam tersi; Ece Ayhan’ın “ayağa kalkanlar” söylemine uygun bir durumdur.

Bizler, sizler, zombiler, az da olsa ayağa kalkanlar, “Bu ölümü de bastırmak için boynuna mekik oyalı mor / Bir yazma bağlayan eski eskici babası yazmıştır.” diyen Ece Ayhan gibi, “Her çocuğun kalbinde kendinden büyük bir çocuk vardır.” diye mırıldanarak, Ece Ayhan şiirinden feyz alan bu filmi görmeden Kadıköy’den geçmeyin!

“Bakışsız Bir Kedi Kara”, bir amatör sürrealist zombi sessiz filmi…

Futuristika! Enteresan Mevzular Dergisi

https://futuristika.org/

Chris King [Poetry Scores]

http://poetryscores.blogspot.com/

Zafer Yalçınpınar [EVVEL]

http://zaferyal.kuzeyyildizi.com/

KargART

http://www.kargart.org/

 ✪