[Ece Ayhan] 10 yıl

Ece Ayhan, ölümünün 10. yılında, iktidarını perçinleyen bir devlet başkanının alıntısı olsa da, şair kendisini korur, "Götünden kurşuna dizilen şairler..." diyen Ayhan'ın iktidara bakışı malum.
Ağustos '12

Mülkiyete ilişkin kötülükler, mülkiyet kalkınca kalkacaktır, ama öteki kötülükler kalacaktır.”

– Sigmund Freud

Ece’miz Ekim 1974’de beyninde tümör teşhisiyle İsviçre’de hastaneye yatırıldığında, “ne yapsalar ne etseler bizi Üsküdar’dan koparıp atamazlar!” yazmıştır Defter’lerine. 1976 Ağustos’una kadar tuttuğu bu Defterler’in bir kısmı 1981 yılında Tan Yayınları tarafından yayımlanmıştır. Sonradan genişletilmiş baskıları da bulunabilir ancak biz, orijinal baskıdan aktarıyoruz. Ece Ayhan, ölümünün 10. yılında, iktidarını perçinleyen bir devlet başkanının alıntısı olsa da, şair kendisini korur, “Götünden kurşuna dizilen şairler…” diyen Ayhan’ın iktidara bakışı malum.

Ece Ayhan buluntularını ve şairin hakkında detaylı iz sürmeyi, Evvel.org’dan takip edebilirsiniz.

Ece Ayhan İndeksi @Evvel.org

[divider style=”dashed”]

DEFTERLER’den…

…Yaşargil ayrıca baktı (pazar) muayene etti, masasının üzerinden bir kurukafa aldı, “Tümör burada, sağ kulağının arkasında bir yer, sağ kulağının duymasını kaldırmış, köreltmiştir, Selim bir ur, ufacık bir delik açacağım üzerinden, o ufak yerden girebilmek için de bir siniri koparacağım, sonra o tümörü fare gibi kemireceğim, temizledikten sonra o kopardığım siniri yeniden bağlıyorum bağlıyacağım, tutabilir de tutmaz da, bu yüzden sağ gözkapağın kapanmayacaktır.” dedi.

… röntgen vs sonuçlarını almış bir Yaşargil geldi bana, “Kulakçıların dediklerine göre ayrıca solda da bir tümör varmış… ne yapalım?” “Önce sağdaki tümörü alın” diyorum.

[divider style=”dashed”]

Ece Ayhan’ın kitaplarına girmemiş bir şiiri, Zafer Yalçınpınar buluntusu:

 ✪