Evgeni Bauer notları

1. Evgeni Bauer için sinemanın Rimbaud’su diyebiliriz. Rimbaud’ya benzer şekilde, sadece dört yıl film kariyerinde yer alıp, etkisi yüksek çalışmalar yaptı. Dört yılda çektiği 82 filmden bugün geriye sadece 26 tanesi kaldı.

2. Evgeni Bauer, yüksek ihtimalle, ismi neredeyse hiç duyulmamış/artık unutulmuş yönetmenler arasında en ilgi çekici olanı. Bir yanıyla Edgar Allan Poe’nun sinemayla uğraştığı hissi veriyor. Trajik hikayelerinde takıntılı insanlar, aşka ve ölüme bağlanmış karakterler var.

3. Evgeni Bauer, 1917 yılında öldü. Ölmeden hemen önce, kamera açısına, hareketlerine yoğunlaşmış, arayışlara girmişti. Şanssızlık (çünkü Poe öykülerinde de şanssızlık standart bir güne işaret eder) ayağını kırdı, ardından zatürree oldu ve öldü.

4. Sovyet yönetimi Evgeni Bauer filmlerinden pek hazzetmedi. İşçi sınıfına uygun olmayan, fazla “şehirli” bir havası olduğunu düşündüklerinden, arşivde kaybettiler(!) filmlerini.

5. Umirdyushchi Lyebyed’de (The Dying Swan) bir balerin ile ona takıntılı ve çalışma odasında her daim bir insan iskeleti bulunduran ressamın hikayesi anlatılıyor. Ressam, balerini kuğu olarak resmetmek istiyor. Bauer filmleri, Milestone Film sayesinde bir DVD’de toplandı, buradan ulaşılabilir. [Link] – The Dying Swan Download: 12  ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]