Gollum’un peşinde

Bir fan filminden ötesi, 2011’deki The Hobbit’i bekleyemeyenler, yine bekleyemeyenler için bir film yapmışlar. Fan filmi deyip de geçmeyin. İki sene süren çekimler, upuzun bir gönüllü listesiyle, sadece rica minnet yaparak kotarılmış. Yönetmen Chris Bouchard'ın anlattıklarına dikiz yapıp filmi izliyoruz.

Mayıs '09

Lord of the Rings/Yüzüklerin Efendisi temalı fan filmi Hunt for Gollum, 3 Mayıs Pazar günü web üstünde açılışını yaptı ve 24 saat içinde 250.000 kez izlendi. Sitenin serverları çöktü ve kitabın, bizim gibi fanları olan hemen herkes, sadece gönüllülerle oluşturulmuş olan bu çalışmanın başarılı olduğunu söyledi. Filmde Aragorn, Gandalf’ın isteğiyle Gollum’un peşine düşüyor ve onu buluyor, detaylar da filmi oluşturuyor.

Yüzüklerin efendisi ile ilgili her türlü isim hakkı ve üretim yetkisi Tolkien Leisure’a ait olduğu için, bu filmin yapımcıları hafiften huylanmışlar ancak T.E’den yapılan yorum, movie kar amaçlı değil o zaman sorun yok şeklinde. Tolkien gibi bir yazarın adının bir şirket adı olması bir yana, en azından bu (gizli) onay da yazarın yapıtının genişlemesi adına güzel bir hareket. Tolkien gibi, hassas bir konuya eğilen bir fan filmi olarak ön yargılarla karşılansa da, gördüğü yüksek ilgiyle birlikte filmin Tolkien tarzına sonunda kadar sadık olduğu yönünde yorumlar yapılmaktadır.

Filmin yönetmeni Chris Bouchard, filmde 150 gönüllünün yer aldığını ve bütçesinin 3.000 £ olduğunu söylüyor. Bouchard, SFX Magazine dergisine konuşmuş:

Daha önce hiç movie yaptın mı?

Hepsi de kısa movie olan birkaç tane kanlı korku (gore horror) ve zombie filmi çektim ama şu sıralar yapım aşamasında olan, 28 Gün Sonra tarzında bir zombi filmim de var: Human Residue.

Fikir nasıl çıktı?

Herşeyden önce, Peter Jackson’ın üçlemesinden oldukça feyz aldık. Ayrıca ilk onun yapmış olmasını da kıskandım! Onun, üçlemede yaptığı iş, ortaya koyduğu epik anlayışa bayıldık, belki biz de yapabiliriz dedik. Milyon dolarlarımız yok tabi, bizim bütçe üç bin pound’dan daha az. Ama konuya duyduğumuz büyük ilgi, artan gönüllüler ordusu ve yüksek bir profesyonellik ortaya çıkarmak üzere kararlılığımız var.

Yüzüklerin Efendisi kitaplarına tapıyorum. Öyküde, böyle küçük bir bütçeyi kadıracak bir parça aradım ve Aragorn’un Gollum’un peşine düşmesine denk geldim. Mükemmeldi. Sadece birkaç karakter vardı ve tüm Orta Dünya’yı dolaşıyordu. Böylece güzel yerleri de ziyaret edebilirdik. Ayrıca Gollum ve Gandalf da vardı, ki favori iki karakterimdir. Ayrıca birkaç sefil ork ile de işi kotarabilirdik. Sadece birkaç aktöre, bir kameraya ve azimli bir ekibe ihtyacım vardı.

Üç ay sonra ise, Kuzey Galler’da Snowdonia’da dondurucu bir yağış altında Adrian Webster, Aragorn olarak dağlarda kolculuk yapıp iz sürüyordu. M,lyon dolarlık bütçeniz olamdan böylesi bir düşü hayata geçirmek imkansız gibi görünse de, kar amaçlı olmayan bir çalışma ortaya çıkarıp bunu internete sunabilecek olmamız sayesinde hatırı sayılır bir izleyiciye ulaşacağız. Fanlar için para almamak sorun olmuyor, çünkü burada önemli olan bu tecrübeyi yaşayıp filmi yaparken alınan haz.

Hikaye nedir?

Aragorn hakkında. Hobbitlerin Shire’da yaşarken etraftaki tehlikenin farkında olmaması ve Aragorn’un hala Kolcu olarak tatındığı günler hakkında. Ancak yüzük savaşının getireceği heyecanlı günler yakındadır ve Aragorn ile Gandalf’ın önceliği yüzüğün sırrını korumaktır. Sauron ordularını yakında yollamaya hazırlanırken, Gollum ise Orta Dünya’da Yüzüğün yerine bakarak dolanmaktadır. Aragorn da düşman onu yakalamdan Gollum’u bulmayı amaçlar.

Kimler başrolde?

Bütçemiz yedi şilin ve altı pens olduğundan bu kadar çok aktörün seçmelere gelmesi beni şaşırttı. Hiç ödeme yapamayacak olmamıza rağmen, on-line reklamlarımıza yüzlerce başvuru oldu ve Kolcu’yu Adrian Webster oynadı. Henüz keşfedilmemiş bir yetenek. Webster’a Pat O’Connor, Arin Alldridge ve Rita Ramnani de eşlik etti ki onlar da Britanya’da geleceğin yetenekleri ve inanıyorum ki yakında karşınıza daha çok çıkacaklar.

Bu kadar iyi kostüm ve makyajın altından nasıl kalktınız?

Bütçe azlığı nedeniyle DIY (Do it yourself-Kendin yap) şeklinde oldu. Bu kadar yetenekli insanın gelmiş olması da benim şansımdı. İnternette ekibi oluşturup, bu konuda çalışmak isteyen yetenekli sanatçılar ve büyük bir istekle çalışma arzusu olan Yüzüklerin Efendisi hayranları bulmak iyi oldu. Önemli olan onları ülkenin her bir tarafından bir araya getirip birlik haline getirmekti. Hatta deniz aşırı ülkelerden okay ve yay yapıp bize postalayanlar bile oldu. Proje ilerledikçe büyüdü ve büyüdü. Son çekimimizde, dövüşen bir grup Ork Epping ormanı dışında kamp yapıyordu ve ekipten 50 kişi de önemli sahneyi çekecekti. Muhteşem bir tecrübeydi.Arkadaşlar süper iş çıkardılar, ormanın etrafında dört gün boyunca yakıp yıktılar – Şimdi, hala orada olduklarını düşünmek istiyorum!

Uyandırma servisi: Orta dünya filmleri

Filmin tamamı

– Altyazı seçenekleri için Menü’yü tıklayın-

<

p style=”text-align: center;”> ✪

Önceki

Bob Marley: Para hayatı ve futbolu satın alamaz

Sonraki

Strummer’ın Donetsk’i Kadıköy’de