Hey, Ayatollah, leave those kids alone!

"The Wall" İran'da yazılsaydı nasıl olurdu?... Bu soruyu, 86 yılında ailesiyle birlikte Kanada'ya kaçan, İran kökenli Sepp ve Sohl kardeşlerden daha iyi kimse cevaplayamaz sanırım.
Ağustos '10

“The Wall” İran’da yazılsaydı nasıl olurdu?… Bu soruyu, 86 yılında ailesiyle birlikte Kanada’ya kaçan, İran kökenli Sepp ve Sohl kardeşlerden daha iyi kimse cevaplayamaz sanırım.

Kanada’ya geldikten sonra kurdukları Blurred Vision grubuyla ellerinde gitarları, akıllarında İran, Pink Floyd’un marş haline gelmiş şarkısı The Wall’a el atmışlar ve şarkının en can alıcı yerinde, “Hey, Ayatollah, leave those kids alone!” olarak ufak ama cesur bir değişiklik yapmışlar.

Hey! Ayatolah, leave those kids alone!
Hey, Ayatollah, leave those kids alone!

Ardından, İranlı yönetmen Babak Payami tarafından, Ahmedinejad’ı protesto eden öğrencilere uygulanan vahşet görüntülerinden derleme bir klip yapılmış. Klip, birçok uluslararası festivalde gösterilmiş ve Youtube’da da kısa sürede 160.000 kişi tarafından izlenmiş.

Blurred Vision: Sepp ve Sohl kardeşler

Bu arada, grup elemanları Roger Waters‘a şarkıyla ilgili bir e-posta yollamışlar. Ancak haftalar sonra cevap yazabilen Waters (Muhtemelen, şarkıyı dinledikten sonra haftalarca eve kapanıp ağlamıştır pek duygusal Waters abimiz…), şarkıdaki bu ufak değişikliği çok sevmiş ve -kendisinden beklediğimiz bir tavırla- şarkıyı kullanabileceklerine dair izin vermiş. Bizim biraderlerin sevinçten elleri ayaklarına dolaşmış tabi.

Daha fazla uzatmadan sözü Blurred Vision’a bırakıyorum…


Blurred Vision – Another Brick In The Wall (Hey Ayatollah) ✪