İTÜ Radyosu

Neyse ki 1998'de başlayan internet ortamında canlı yayınını bugün de sürdürebilmektedir İTÜ Radyosu.
Mart '10

İTÜ Radyosu, 1945 yılında Prof. Dr. Mustafa Santur, Doç. Dr. Adnan Ataman, Doç. Dr. Tahsin Saya, asistanları ve öğrencileri tarafından Gümüşsuyu’nda kurulmuş. Türkiye’nin ilk üniversite radyosu için açılış müziği olarak Mozart’ın Türk Marşı (Rondo Alla Turca) seçilmiş.

Kısa zamanda geniş bir dinleyici kitlesi edinen radyoda, İstanbul konser salonlarından kayıtlar, basketbol ve futbol karşılaşmaları yayınlanmaya başlar. Klasik Batı müziği, Türk Sanat müziği programları, yarışmalar derken İstanbul ve Ankara radyoları kadar takip edilen bir frekans olur. Bağışlarla, gönderilen hediyelerle arşivini zamanla geliştirir. 1957’de Taşkışla binasına, 1963’te Maçka Maden fakültesine taşınır radyo.

1971’de radyo ve televizyon yayını tekelinin TRT’ye verilmesi üzerine düzenli yayınlara son verilir fakat 1980’e kadar yayınlarını aralıklarla sürdürmeyi başarır, sonra susar İTÜ Radyosu. Dönemin İ.T.Ü. Rektörü Prof. Dr. Gülsün Sağlamer’in öncülüğünde yürütülen bir yeniden yapılanma süreci sonucunda, 29 Ekim 1995’te Maslak yerleşkesinde Kablo TV şebekesi üzerinden düzenli yayınlara yeniden başlanır. Ama her güzel şeyi baltalayan mevcut bir sistem içinde olduğumuzdan, Kamu Kurumu olan üniversitelerin yayın yapamayacağını belirten Radyo TV yasası engeli çıkar bu sefer de. 1999 Nisan’ında verici susar.

Neyse ki 1998’de başlayan internet ortamında canlı yayınını bugün de sürdürebilmektedir İTÜ Radyosu. Dinleyin, dinletin!

Yeniden atmosferdeki yerini almayı planlayan İTÜ radyosu ve televizyonunu destekliyoruz!

İTÜ Radyosu’nda “Maviliklere Yolculuk”

Ali Taşdemir ve Mert Turhan’ın hazırlayıp sunduğu Blues Müzik tarihini anlatan program, çarşamba günleri saat 11’de, tekrarı ise her cuma saat 18’de yayında…

İTÜ Radyosu’nda “Buzdan Notalar”

Soğuk ülkenin, sıcak müziği, Norveç Jazz Müziğini tek bölümde anlatan unutulmayacak bir program, Perşembe saat 15.00, tekrarı Pazar 19.00’da sizlerle. Hazırlayan ve Sunan: Çağrı Toraman…

İTÜ Radyosu‘nun: Yayın akışıBasında çıkan haberleriPlak koleksiyonuYayınlanmış programlarıÇalışanları ✪