James Duval’in Darko’nun afiş jeneriğinde adının geçmemesine dair söyleşidir

onnie Darko’ya kadar bildiğim birisi değildi James Duval. Filmografisine bakınca 60 Saniye’de görüp unutmuşluğum varmış dedim. Gregg Araki hayranları kendisinin farkındaymışlar zaten. Her neyse, benim derdim kariyeriyle ilgili değil. Bu adam Donnie Darko’da Frank’i canlandırdı. Darko ile birbirlerini tamamlıyorlar. Filmin iskeleti gibi bir şey benim için. Mevzuyu başlatıp devam ettiren ve sonlandıran adam. Donnie Darko deyince akla gelen repliklerden ikisinde bu var: “28 gün, 6 saat, 42 dakika, 12 saniye… O zaman dünya sona erecek.” “Sen neden o aptal insan kıyafetini giyiyorsun?” Bugün Donnie Darko’nun bir nevi süper kahraman olduğunu söyleyebiliyorsak aslan payı Frank’e ait. Ufak bir dilimi de Gretchen’a

Donnie Darko’ya kadar bildiğim birisi değildi James Duval. Filmografisine bakınca 60 Saniye’de görüp unutmuşluğum varmış dedim. Gregg Araki hayranları kendisinin farkındaymışlar zaten. Her neyse, benim derdim kariyeriyle ilgili değil. Bu adam Donnie Darko’da Frank’i canlandırdı. Darko ile birbirlerini tamamlıyorlar. Filmin iskeleti gibi bir şey benim için. Mevzuyu başlatıp devam ettiren ve sonlandıran adam. Donnie Darko deyince akla gelen repliklerden ikisinde bu var: “28 gün, 6 saat, 42 dakika, 12 saniye… O zaman dünya sona erecek.” “Sen neden o aptal insan kıyafetini giyiyorsun?”

Bugün Donnie Darko’nun bir nevi süper kahraman olduğunu söyleyebiliyorsak aslan payı Frank’e ait. Ufak bir dilimi de Gretchen’a ayırabiliriz. Kısacası; yardımcı karakter demeye utançtan dilimin varmayacağı bir karakter Frank. James Duval de ona hayat veren. İki çift güzel söz edilecek türden bir oyunu yoktu filmde, doğruya doğru. Fakat saydığım sebeplerden dolayı en az Darko kadar önemli. Bunca tantanadan sonra lafı getirmek istediğim yer James Duval’in filmin afiş jeneriğinde isminin yer almıyor oluşu!

Jake ile Jena var; eyvallah, boynum kıldan italik. Drew Barrymore’a bir şey demiyorum. Mary McDonnell’a itirazım var. Katherine Ross, Patrick Swayze ve Noah Wyle’ı kabul edebilirim. Mary’ye itirazım var, tercih yapmam gerekirse Katherine’i de çıkartabilirim. Çünkü James ile kıyaslayınca esameleri okunamayacak karakterleri canlandırıyorlar Mary ile Katherine. Zaten bana kalsa Jake, Jena ve James’i yazar geçerim. Aslında diğerleriyle de bir derdim yok ama Frank gibi önemli bir karakteri canlandıran James’in olmadığı yerde alayına isyanım var.

İşte bu konudan yola çıkarak söyleşi yapmak istemiştim kendisiyle. İnternetten mail adresini buldum ve kısaca kendimi tanıttım. Futuristika’dan söz ettim. Kendisiyle Donnie Darko eksenli söyleşi yapmak istiyordum. Postayı 9 Mayıs’ta göndermişim. O günden beri ses seda yok. Ben de soruları yayınlıyor ve günün birinde denk gelip de merak edip bu nedir diye bize ulaşmasını ümit ediyorum.


 

  • Filmin afiş jeneriğinde adınızın geçmediğinin farkında mısınız? Movie için inanılmaz önemli bir karaktersiniz ama afişteki jenerikte adınız bile geçmiyor! Haksızlık değil mi bu?
  • Filmde yer alma süreciniz nasıl gelişti?
  • Filmde oynayan bazı oyuncular düşünülen ilk isimler değillerdi. Sizin karakteriniz için de geçerli mi bu durum?
  • Çekimlerde baştan sona yer aldınız mı, yoksa sadece kendi çekimlerinizin olduğu dönemlerde mi sette bulundunuz?
  • Tavşan kostümünü hatıra olarak aldınız mı?
  • Filmden sonra nasıl tepkiler ve teklifler aldınız?
  • Richard Kelly’nin ilk filmiydi. Set ortamı, sete hâkimiyeti nasıldı?
  • Richard Kelly’nin kariyerinin gidişatı açısından neler söylemek istersiniz?

 

Bahsi geçen inanılmaz olgu:

James Duval'in Darko'nun afiş jeneriğinde adının geçmemesini sorduk, cevaplamadı 1 ✪

Önceki

DaDa bakire bir mikroptur

Sonraki

C. M. Kösemen | Telaffuz edilmez