Kara Istanbul

Editörlüğünü Amy Spangler ile Mustafa Ziyalan'ın üstlendiği ve 16 yazarın İstanbul'un farklı semtlerinde geçen öykülerinin bir araya getirildiği [Istanbul Noir/Kara Istanbul] isimli kitap
Temmuz '09

New York merkezli Akashic Books yayınevinin “Noir” isimli dizisini kapsamında, editörlüğünü Amy Spangler ile Mustafa Ziyalan’ın üstlendiği ve 16 yazarın İstanbul’un farklı semtlerinde geçen öykülerinin bir araya getirildiği [Istanbul Noir/Kara Istanbul] isimli kitap, sanırım, dünyayla eş zamanlı olarak Türkiye’de de yayımlandı.

On altı yazar, farklı semtlerde geçen birer öykülerini verdiler Kara İstanbul’a. Bu yazarlar: İsmail Güzelsoy, Feryal Tilmaç, Mehmet Bilâl, Barış Müstecaplıoğlu, Hikmet Hükümenoğlu, Jessica Lutz, Algan Sezgintüredi, Lydia Lunch, Yasemin Aydınoğlu, Mustafa Ziyalan, Behçet Çelik, İnan Çetin, Tarkan Barlas, Rıza Kıraç, Sadık Yemni ve Müge İplikçi.

Ayrıca, kitapta, bir dönem İstanbul’a kafayı iyi takmış olan, efsane No Wave’ci Lydia Lunch’dan da bir öykü olması, karşımızdaki kitap projesini daha da güzelleştiriyor.

Aslında kitaba önce önyargıyla yaklaştım. Konu İstanbul’un karanlık yanı olunca, böylesi sonsuz bir konu kaynağında kitap naif kalabilir diye düşünüyordum. Ancak seçki gayet iyi kotarılmış; kara, bazen karamsar ve hatta komik.

Türkçe’de Everest yayınları tarafından yayımlanan kitabın editörleri hakkında:

AMY SPANGLER

ABD’nin Ohio eyaletinde doğdu, büyüdü. Bryn Mawr College’ın Arkeoloji ve Alman Dili ve Edebiyatı bölümlerinden mezun oldu. İstanbul’a taşındı. Bir süre Çitlembik Yayınları’nda yayın koordinatörlüğü yaptı. 2005 yılında AnatoliaLit Ajansı kurdu. Türkiye edebiyatından çeşitli eserleri İngilizce’ye çevirdi, çeviriyor. Bunlardan biri, Aslı Erdoğan’ın romanı Kırmızı Pelerinli Kent 2007 yılında The City in Crimson Cloak adıyla Amerika’da yayınlandı.

MUSTAFA ZİYALAN

Zonguldakta doğdu. Şimdilerde New York’ta psikiyatristlik yapıyor, Red Hook (Kızıl Kanca) semtinde yaşıyor. İnternette Marmara dergisini yayınlıyor. Şiir, deneme ve öyküleri 1983’ten bu yana süreli yayınlarda, seçkilerde yer aldı. Su Kedileri adlı bir öykü, Yakılacak Kentlerden adlı bir gezi kitabı var. Son şiir kitabı Bucaksız 2008 yılında yayınlandı.

Istanbul Noir – En
Röportaj: Amy Spangler ✪