Norveç Film Günleri

İstanbul Modern Sinema’da ödüllü filmlerden bir seçki gösteriliyor
Kasım '14

İstanbul Modern Sinema, Norveç Büyükelçiliği işbirliğiyle 4-7 Aralık tarihlerinde Norveç sinemasının festivallerde övgü ve ödüller toplayan, son dönem filmlerini bir araya getiriyor. “Norveç Film Günleri” başlıklı programda öne çıkan filmler arasında bu yılki İstanbul Film Festivali’nde “En İyi Lale” ödülünü kazanan Eskil Vogt “Körlük”, yine bu yıl Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarışan Hans Petter Moland’ın “Buz, Kar ve İntikam” ve 2013 Norveç Uluslararası Film Festivali’nden Seyirci Ödülü alan Gunhild Westhagen Magnor’ın “İyimserler” yer alıyor.

BUZ, KAR VE İNTİKAM (KRAFTIDIOTEN), 2014
Norveç | DCP, Renkli, 115’ | Norveççe, İsveççe
Yönetmen: Hans Petter Moland
Oyuncular: Stellan Skarsgard, Bruno Ganz, Pal Sverre Hagen
Refah ülkesi Norveç’te Yılın Vatandaşı Ödülü’nü alan kar küreyicisi şoförü Nils, oğlunun aşırı dozdan öldüğü haberini alır almaz, “cinayetin” faillerini bulmak için kollarını sıvar. Kendince peşini sürdüğü izler Norveç’in sosyopat bir mafya liderine ve onun Sırp rakiplerine çıkınca, intikam almaya and içer ve kendini çete savaşlarının içinde bulur. Dondurucu Norveç kışında geçen bu kara komedi-aksiyon, prömiyerini bu yıl Berlin Film Festivali’nde yaptı.

HAFIZA KAYBI (AMNESIA), 2014
Norveç | DCP, Renkli, 74’ | Norveççe
Yönetmen: Nini Bull Robsahm
Oyuncular: Pia Tjelta, Christian Rubeck
Yazar çift Katherine ve Thomas, Norveç’in batı kıyısındaki bir adaya tatile giderler. Katherine’in amacı kitabını tamamlamak iken, Thomas ise çocuk sahibi olmayı arzulamaktadır. Bu fikir ayrılığı sonucu yaşadıkları kavga sırasında Thomas başını vurur ve hafızasını kaybeder. Fırsattan yararlanmak isteyen Katherine ise yeni bir başlangıç yapmak için elinden geleni yapacaktır. Gerilim dozu yüksek bu film, insanların değişen ilişki dinamiklerine nasıl hızla ayak uydurabildiklerini ve hayatlarına öylecene devam edebildiklerini sorguluyor.

KÖRLÜK (BLIND), 2014
Norveç | DCP, Renkli, 96’ | Norveççe
Yönetmen: Eskil Vogt
Oyuncular: Ellen Dorrit Petersen, Henrik Rafaelsen, Vera Vitali
Görme yetisini yeni kaybeden yazar Ingrid, kocası ve düşünceleriyle baş başa kaldığı, kendini güvende hissettiği tek yer olan evine kapanır. Etrafını çevreleyen dünyayı her ne kadar hatırlasa da, hafızasındaki görüntüler giderek yok olmaya başlar. Bir yandan kocasına güvenini kaybederken, bir yandan da kendi iç dünyasında hayal ile gerçek arasında gidip gelmektedir. Fantezi ve arzularımızın dış dünyayı algılayış biçimimizi nasıl etkileyebileceğini anlatan, gerilim dozu yüksek bu kara komedi, prömiyerini 2014 Sundance Film Festivali’nde yaptı.

İYİMSERLER (OPTIMISTENE), 2013
Norveç | DCP, Renkli, 90’ | Norveççe
Yönetmen: Gunhild Westhagen Magnor
Oyuncular: Gerd Bergersen, Lillemor Berthelsen, Mary Holst Bremstad
Yaşları 66 ile 98 arasındaki kadın oyunculardan oluşan bir voleybol takımı, 30 yıl aradan sonra ilk maçlarına çıkmayı planlamaktadır. Rakipleri ise İsveçli emektar erkeklerden oluşan bir voleybol takımıdır. Kazanmak için ise stratejileri bellidir: Bol kahkaha, düzenli idman ve takımdaki arkadaşlık. Yaşlarına ve sağlık koşullarına rağmen yaşam dolu kadınların zafer mücadelesinin anlatıldığı bu belgesel film 2013 Norveç Uluslararası Film Festivali’nden Seyirci Ödülü ile döndü.

AYDINLIĞIN KALBİ (HEART OF LIGHTNESS), 2014
Norway | DCP, Renkli, 110’ | Norveççe
Yönetmen: Jan Vardøen
Oyuncular: Dominic Mafham, Laura Donnelly, Michael Colgan
İngiliz aktörler ve yönetmenden oluşan sekiz kişilik bir ekip, Henrik Ibsen’in “Denizden Gelen Kadın” adlı oyununu filme uyarlamak için Norveç’in kuzey kıyılarına giderler. Başta kolay gibi gözüken projeleri, Norveç’in hiç bitmeyen gün ışığı ve gerçeküstü doğa koşullarıyla amansız bir mücadeleye dönüşecektir. Çekim süreçleri boyunca yaşayacakları aksaklıklar, anlaşmazlıklar ve heyecan dolu anlar ise ortaya bir başyapıt çıkararak herkesin kariyerinde bir dönüm noktası oluşturacaktır.

Norveç Film Günleri 2

Norveç Film Günleri 3 ✪

Önceki

Komünist Neşriyatı

Sonraki

[Stream] Orchestre Tout Puissant Marcel Duchamp