On soruda Poe!

Futuristika Edgar Allan Poe günleri hakkında not: 19 Ocak 2009, eşsiz yazar Edgar Allan Poe’nun 200. doğum yıldönümü. Futuristika da bu kapsamda, 18 Ocak’tan başlayarak birkaç gün boyunca, Poe’nun popüler kültürdeki yansımalarının, sadece bir bölümünün peşine düşüyor. Gerisi “Bir düşün içinde bir düş.” Futuristika!, Edgar Allan Poe’nun 200. doğum yıldönümü özel kutlamalarında “On soruda Poe!” yarışmasıyla okuyucularına “Özel Futuristika t-shirtü” hediye ediyor. Aşağıdaki soruları doğru yanıtlayan bir okuyucumuza istediği tarzda bir t-shirtü günün anlam ve önemine yakışan hediye paketiyle ulaştıracak olan Futuristika!, 25 Ocak 2009 tarihine kadar cevaplarınızı bekliyor ve herkese başarılar diliyor. Cevaplarınızı {info et futuristika nokta org} adresine
Ocak '09

Futuristika Edgar Allan Poe günleri hakkında not: 19 Ocak 2009, eşsiz yazar Edgar Allan Poe’nun 200. doğum yıldönümü. Futuristika da bu kapsamda, 18 Ocak’tan başlayarak birkaç gün boyunca, Poe’nun popüler kültürdeki yansımalarının, sadece bir bölümünün peşine düşüyor. Gerisi “Bir düşün içinde bir düş.”

Futuristika!, Edgar Allan Poe’nun 200. doğum yıldönümü özel kutlamalarında “On soruda Poe!” yarışmasıyla okuyucularına “Özel Futuristika t-shirtü” hediye ediyor.

Aşağıdaki soruları doğru yanıtlayan bir okuyucumuza istediği tarzda bir t-shirtü günün anlam ve önemine yakışan hediye paketiyle ulaştıracak olan Futuristika!, 25 Ocak 2009 tarihine kadar cevaplarınızı bekliyor ve herkese başarılar diliyor.

Cevaplarınızı {info et futuristika nokta org} adresine yollayabilir ya da iletişim formu konularından “Poe yarışmasına cevaplarımı yollamak istiyorum“‘u seçerek yarışmaya katılabilirsiniz.

On soruda Poe!

1) Poe hangi yüzyılda yaşamıştır?

a- 19. yüzyıl
b- 20. yüzyıl

2) Poe nerede doğmuştur?

a- Şikago
b- Boston

3) Poe’nun ailesi oğullarının edebiyat dünyasındaki çabalarının en büyük destekçisi olmuşlardır.

a- Doğru
b- Yanlış

4) Poe’nun bir süre eğitim gördüğü Avrupa ülkesi hangisidir?

a- İngiltere
b- Almanya

5) Poe kiminle evlenmiştir?

a- Elizabeth Barrett
b- Virgina Clemm

6) Poe ilk eserlerini nerede/nasıl yayınlamıştır?

a- Dergilerde
b- Kendi olanaklarıyla

7) Poe’nun “The Fall of the House of Usher – Usher Evinin Çöküşü” adlı hikayesinde canlı canlı gömülen kimdir?

a- Lady Ligeia
b- Roderick’in ikiz kız kardeşi Madeline

8) Poe’nun “The Raven – Kuzgun” adlı şiirinde, Kuzgun’un söylediği tek kelime hangisidir?

a- Ölüm
b- Hiçbir zaman

9) Poe’nun “The Murders in the Rue Morgue – Morgue Sokağı Cinayetleri” polisiye öyküsünde anlatıcı, C. Auguste Dupin ile nerede karşılaşmıştır?

a- Bir kafede
b- Kütüphanede

10) Poe’nun ölümünden dört gün önce kötü bir halde bulunduğu meyhanenin adı nedir?

a- Ryan’s Inn
b- Colin’s Corner

Cevaplar: 1- a, 2- b, 3- b, 4- a, 5- b, 6- a, 7- b, 8- b, 9- b, 10- a

Yoğun katılım için teşekkür ederiz. Sevgili Edgar Allan Poe ülkemizden bu kadar seveni olacağını bilseydi, belki de her şey kendisi için farklı gelişebilirdi.

Tüm soruları doğru cevaplayan okuyucularımız arasından yapılan çekilişle “Özel Futuristika t-shirtü” kazanan okuyucumuz: “Ahmet Önel” :) Kendisini tebrik eder, tshirtünü bol güneşli günlerde giymesini dileriz. ✪