Pavement, Fenerbahçe ve Özdemir Erdoğan’ın Gurbet’i

Pavement pek bildiğim bir grup değil. Birkaç yıl önce dinlediğim The Killing Moon coverlarıyla tanıdım kendilerini. Ne yapmış, ne etmişler diye diğer şarkılarına bakmadım, pek üzerlerinde durmadım. Sabah Gri Balkon’da We Dance’in çalmasıyla Youtube üzerinde ufak bir gezinti yapmaya başladım ve Major Leagues‘in klibinde epey şaşırtıcı bir şeyle karşılaştım. Grubun davulcusu Steve West Emlak Bankası reklamlı Fenerbahçe formasıyla ortalıkta geziniyordu! Ekşi Sözlük’te okuduğum kadarıyla Steve West ile Stephen Malkmus’un zamanında Türk sevgililerinin olduğuna dair bir rivayet varmış. Araştırma devam ettikçe Stephen’ın solo albümü Face the Truth’ta yer alan Baby C’mon şarkısında Özdemir Erdoğan’ın Çöpçüler Kralı’nda da kullanılan Gurbet parçasından esinlendiğini
Şubat '14

Pavement, Fenerbahçe ve Özdemir Erdoğan'ın Gurbet'i  1

Pavement pek bildiğim bir grup değil. Birkaç yıl önce dinlediğim The Killing Moon coverlarıyla tanıdım kendilerini. Ne yapmış, ne etmişler diye diğer şarkılarına bakmadım, pek üzerlerinde durmadım. Sabah Gri Balkon’da We Dance’in çalmasıyla Youtube üzerinde ufak bir gezinti yapmaya başladım ve Major Leagues‘in klibinde epey şaşırtıcı bir şeyle karşılaştım. Grubun davulcusu Steve West Emlak Bankası reklamlı Fenerbahçe formasıyla ortalıkta geziniyordu!

Ekşi Sözlük’te okuduğum kadarıyla Steve West ile Stephen Malkmus’un zamanında Türk sevgililerinin olduğuna dair bir rivayet varmış. Araştırma devam ettikçe Stephen’ın solo albümü Face the Truth’ta yer alan Baby C’mon şarkısında Özdemir Erdoğan’ın Çöpçüler Kralı’nda da kullanılan Gurbet parçasından esinlendiğini öğrendim. Zira Stephen Gurbet’in melodisini aynen kullanmış.

Daha da kanım ısındı kendilerine! Şimdi dinlenmeyi bekleyen bir Pavement ve Stephen Malkmus diskografisi var önümde. ✪

Önceki

Turgut Uyar’ın Divan’ı İş Sanat’ta

Sonraki

Aykırı Öyküler – Tahsin Yücel