Piç pop

İlk kez 2001 yılında telaffuz edilen “Bastard pop/Piç pop” en basit tanımıyla şarkıların birbiriyle harmanlamasından elde edilen sahipsiz şarkılara gönderme yapıyordu. İlk örneklerinden sayabileceğimiz 1999 tarihli Eminem albümü The Slim Shady’deki “My name is” isimli şarkıdaki a capella vokaller AC/DC “Back in Black”, Vanilla Ice “Ice Ice Baby” ve The Smiths “This Charming Man” gibi bir çok başka sanatçının şarkısından alıntılarla söyleniyordu. Wavelab, Soundforge, WavePad ve Cool Edit Pro gibi evde müzik yapma imkanı veren, müzik editlemeyi mümkün kılan yazılımlar sayesinde, piç pop yayıldı ve bir nevi, modern zamanların “Kendin yap/Do it yourself” akımının yolunu açtı. DJ’ler çağıydı ve sayısız
Nisan '09

Bir mash-up dj performansı

İlk kez 2001 yılında telaffuz edilen “Bastard pop/Piç pop” en basit tanımıyla şarkıların birbiriyle harmanlamasından elde edilen sahipsiz şarkılara gönderme yapıyordu. İlk örneklerinden sayabileceğimiz 1999 tarihli Eminem albümü The Slim Shady’deki “My name is” isimli şarkıdaki a capella vokaller AC/DC “Back in Black”, Vanilla Ice “Ice Ice Baby” ve The Smiths “This Charming Man” gibi bir çok başka sanatçının şarkısından alıntılarla söyleniyordu.

Wavelab, Soundforge, WavePad ve Cool Edit Pro gibi evde müzik yapma imkanı veren, müzik editlemeyi mümkün kılan yazılımlar sayesinde, piç pop yayıldı ve bir nevi, modern zamanların “Kendin yap/Do it yourself” akımının yolunu açtı. DJ’ler çağıydı ve sayısız dj’den sayısız bastard pop ya da daha yaygın kullanımıyla “Mash up” parçalar ortaya çıktı.

Remiks, bootleg, glitch pop gibi alt türleri olsa da, kökleri Franz Zappa’nın sahne doğaçlamalarına ya da William S. Burroughs un kes yapıştır çalışmalarına dayanan piç pop, sahipsiz müzik adına olumlu bir hamledir.

Gayrı resmi mashup/bastard pop şarkılar listesi

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Mash-Up_songs ✪