Piç pop

Bir mash-up dj performansı

İlk kez 2001 yılında telaffuz edilen “Bastard pop/Piç pop” en basit tanımıyla şarkıların birbiriyle harmanlamasından elde edilen sahipsiz şarkılara gönderme yapıyordu. İlk örneklerinden sayabileceğimiz 1999 tarihli Eminem albümü The Slim Shady’deki “My name is” isimli şarkıdaki a capella vokaller AC/DC “Back in Black”, Vanilla Ice “Ice Ice Baby” ve The Smiths “This Charming Man” gibi bir çok başka sanatçının şarkısından alıntılarla söyleniyordu.

Wavelab, Soundforge, WavePad ve Cool Edit Pro gibi evde müzik yapma imkanı veren, müzik editlemeyi mümkün kılan yazılımlar sayesinde, piç pop yayıldı ve bir nevi, modern zamanların “Kendin yap/Do it yourself” akımının yolunu açtı. DJ’ler çağıydı ve sayısız dj’den sayısız bastard pop ya da daha yaygın kullanımıyla “Mash up” parçalar ortaya çıktı.

Remiks, bootleg, glitch pop gibi alt türleri olsa da, kökleri Franz Zappa’nın sahne doğaçlamalarına ya da William S. Burroughs un kes yapıştır çalışmalarına dayanan piç pop, sahipsiz müzik adına olumlu bir hamledir.

Gayrı resmi mashup/bastard pop şarkılar listesi

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Mash-Up_songs ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]