Poe okumaları

/

James Mason ve Poe okumaları

Stanley Kubrick’in 1962 yapımı Lolita’sında da oynamış olan ABD’li aktör James Mason sıkı bir Edgar Allan Poe hayranıydı. Filmde (ve kitapta) Poe göndermeleri de yaygındır. Mason’ın oynadığı karakter Humbert Humbert’in tekrarlı ismi Poe’nun ünlü William Wilson öyküsüne göndermedir. Humbert Humbert’in ilk aşkı Annabel Leigh de tabi Poe’nun şiiri Annabel Lee’ye selam çakmaktadır. Kitapta da, herkesin bildiği gibi, tıpkı Poe’nun Virginia’ya aşkı gibi, yaşça çok küçük bir kıza olan aşk anlatılır. Nabokov kitabı aslında Annabel Lee şiirindeki dizeye göre “The Kingdom By The Sea/Denizin yanındaki krallık” olarak adlandırmayı düşünmüştü.

James Mason ise, Poe hayranlığına uygun olarak, gayet tekinsiz bir ses tonuyla, bir radyo programı için Poe’nun üç yapıtını okur… Bu plağın kapağının ayrıntılı görseline buradan bakılabilir.

William Burrough, Poe okurken

William Burroughs da, 1995 yapımı bir vidyo oyununda (The Dark Eye), Edgar Allan Poe’nun “The Mask of the Red Death/Kızıl ölümün maskes”i isimli öyküsünü davudi bir sesle okumuştu. Oyun da, Poe öykülerinden bir kolaj gibi oluşturulmuştu.

WordPress plugin

 ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]