Poe’ya Kuzgun’u yazdıran kuzgun

Philadelphia'da bir Kuzgun, sanırız ki yeryüzündeki en önemli kuşlardan biri olarak yaşadı ve öldü. Grip isimli bu kuzgun, hem Charles Dickens'a hem de Edgar Allan Poe'ya, yazdıkları için ilham verdi...

Ocak '09

Futuristika Edgar Allan Poe günleri hakkında not: 19 Ocak 2009, eşsiz yazar Edgar Allan Poe’nun 200. doğum yıldönümü. Futuristika da bu kapsamda, 18 Ocak’tan başlayarak birkaç gün boyunca, Poe’nun popüler kültürdeki yansımalarının, sadece bir bölümünün peşine düşüyor. Gerisi “Bir düşün içinde bir düş.”

Kuzgun GripPhiladelphia’da bir Kuzgun, sanırız ki yeryüzündeki en önemli kuşlardan biri olarak yaşadı ve öldü. Grip isimli bu kuzgun, hem Charles Dickens’a hem de Edgar Allan Poe’ya, yazdıkları için ilham verdi. Grip, aslında Charles Dickens’ın beslediği bir kuzgundu. Dickens, evinde beslediği Grip’i, çenesi düşük bir kuş karakteriyle, Barnaby Rudge isimli polisiye roman dizisinde kullandı. Romanda baş karakter, Chip adındaki evcil kuzgunuyla dolaşır. Barnaby iyi niyetli, hatta saf bir adamdır. Kuzgun ise onun göremediği iblislerin ve kötü güçlerin sürekli anımsatıcısıdır. Kuzgun neredeyse saçma denecek sözler söyler, ama bunlar genelde kehanet doludur.

Edgar Allan Poe, yayınlandığı dönemde Charles Dickens’ın kitabı Barnaby Rudge hakkında bir inceleme yazmıştır. Poe yazısında, romandaki kuzguna olan hayranlığını belirtip, bu konuşan kuzgunun kitapta daha fazla yer alması gerelktiğini söyler. Poe’nun 1845 yılında yazılan Kuzgun/The Raven isimli şiirinin ilham veren, konuşan kuzgunu, hiç kuşkusuz, bu neşeli kuzgun Grip idi.

Grip 1841 yılında öldüğünde, Charles Dickens onu kurutup içini doldurdu. Dickens’ın ölümünden sonra, Grip açık artırmada satıldı. Grip açık artırmada, bir Poe delisi olan ve Poe hakkında ne varsa toparlayan Philadelphia’lı ol. Richard Gimbel isimli bir koleksiyoner tarafından satın alındı. Gimbel saha sonra Grip’i ve Poe hakkında tüm topladıklarını Logan Circle’daki Free Library/Özgür Kütüphane’ye bağışladı. Grip bugün, bu kütüphanenin üçüncü katında, Nadir Kitaplar köşesinde, duvardaki mekanından gelip geçen insanların gözlerine kara gözlerini dikip aniden bağırıyor: Bir daha asla!

Son sözleri: Charles Dickens’ın Grip’in ölümü sonrasında bir arkadaşına yazdığı mektuba göre şöyleydi: “Saat on ikiyi vurduğunda, Grip hafifçe sarsıldı, sonra hemen toparlandı. Bir iki adım atıp sendeledi, gaklamak üzere durdu, sonra aniden en sevdiği sözler olan “N’aber yaşlı kız! /Halloa old girl!” diye çığlık atıp öldü…” ✪