Robert Walser: Türkiye mi? Hayır teşekkürler.

Yayıncı Samuel Fischer, Robert’ı çağırıp sormuştu: “Polonya’ya gidip, seyahatte birşeyler yazmak ister misin?” Robert: “Ne diye? Berlin’i daha çok seviyorum!” “Belki Türkiye’ye gitmek istersin?” “Teşekkürler, hayır kalsın. Özellikle de şu an bazı yerler oldukça Türk zaten. Türkiye’nin kendisinden daha Türk. Hayır, hiçbir yere gitmiyorum. Hayalgücü varken, neden bir yazar seyahat etmek ister ki?” Ben de, ekledim: “Kitaplarından birinde dile getirdiğin görüşlerden birinde şöyle okuyoruz: ‘Doğa seyahat eder mi? Ağaçlara bakıp duruyorum, düşünüyorum, neticede, bir yere gittikleri yok, onlar böyle, peki ben neden bir yerde istediğim gibi sürekli kalamıyorum?” Robert: “Evet, en önemli yolculuk, kendinle karşılaşmak için yaptığındır.” SEELIG Carl, Robert Walser
Mayıs '16
Robert Walser, İll: EmmanueleBaccinelli
Robert Walser, İll: EmmanueleBaccinelli
Robert Walser, İll: EmmanueleBaccinelli

Yayıncı Samuel Fischer, Robert’ı çağırıp sormuştu:

“Polonya’ya gidip, seyahatte birşeyler yazmak ister misin?”

  • Robert: “Ne diye? Berlin’i daha çok seviyorum!”
  • “Belki Türkiye’ye gitmek istersin?”
  • “Teşekkürler, hayır kalsın. Özellikle de şu an bazı yerler oldukça Türk zaten. Türkiye’nin kendisinden daha Türk. Hayır, hiçbir yere gitmiyorum. Hayalgücü varken, neden bir yazar seyahat etmek ister ki?”
  • Ben de, ekledim: “Kitaplarından birinde dile getirdiğin görüşlerden birinde şöyle okuyoruz: ‘Doğa seyahat eder mi? Ağaçlara bakıp duruyorum, düşünüyorum, neticede, bir yere gittikleri yok, onlar böyle, peki ben neden bir yerde istediğim gibi sürekli kalamıyorum?”
  • Robert: “Evet, en önemli yolculuk, kendinle karşılaşmak için yaptığındır.”

SEELIG Carl, Robert Walser ile Yürüyüşler, Rivages Edisyonu, 1989, 28 Aralık 1944, Sayfa 87. ✪