Sadece diptekiler sağ kalıyor

1968 yılından bir heyula anlatıyor, William Burroughs orta sınıfı yok etme arzusunun nedenini, biraz sert bir ses tonuyla anlatıyor. Hareket -Beat- farklı bir haber tanımına, başka türlü şeylerin önemli olduğuna gidiyor. Herhalde bizim bir televizyon kanalımız olsa, çok farklı olurdu. Burroughs: Televizyonu kontrol edersek, Amerika’yı kontrol ederiz. Sadece tek bir kanal olsaydı? Alman örgütü SDS gibi olurduk. Hepsini ele geçirmeliyiz, hepsini ele geçirince, bu aptal orta sınıfın tamamını yönetiriz. Amerika’yı ele geçiririz. Sizce savaş yoksullarla değil de orta sınıf arasında mı olacak? Kuşkusuz ki, bu salak orta sınıfı yok etmenin çeşitli yolları var. Evet, biliyorsun salak bir program var, orada
Ekim '08

William S Burroughs portre: S. C Jones

1968 yılından bir heyula anlatıyor, William Burroughs orta sınıfı yok etme arzusunun nedenini, biraz sert bir ses tonuyla anlatıyor.

Hareket -Beat- farklı bir haber tanımına, başka türlü şeylerin önemli olduğuna gidiyor. Herhalde bizim bir televizyon kanalımız olsa, çok farklı olurdu.

Burroughs: Televizyonu kontrol edersek, Amerika’yı kontrol ederiz.

Sadece tek bir kanal olsaydı? Alman örgütü SDS gibi olurduk.

Hepsini ele geçirmeliyiz, hepsini ele geçirince, bu aptal orta sınıfın tamamını yönetiriz. Amerika’yı ele geçiririz.

Sizce savaş yoksullarla değil de orta sınıf arasında mı olacak?

Kuşkusuz ki, bu salak orta sınıfı yok etmenin çeşitli yolları var.

Evet, biliyorsun salak bir program var, orada LSD’nin su şebekesine katılma planları olduğu anlatıldı.. Tabii ki bu işe yaramaz bir hareket. Çünlü LSD asittir ve suda çözünür, su şebekesine herhangi bir etkisi olmaz. Ama diyelim ki, bir şehrin su şebekesine LSD katma imkanı olsaydı, sence neler olurdu?

Ben bu aptal, burjuva orta sınıfın yok edilmesi için her şeyi yaparım. Bence hepsi ortadan kaldırılmalı.

Yani canlıları mı kastediyorsun?

Onlar canlı değil. Onlar kayıt cihazı. İnsanları yok etme sorunu değil bu, yürüyen kayıt cihazlarını yok etme sorunu.

Onların çocukları da meseleyi çakıyor artık. Uzun saçın onları korkutma nedeni de budur. Kendi çocukları başkaldırıp “Hayatlarınızın bir anlamı yok. Yaşamlarınız ölü plastikten oluşuyor” diyor.

İşte. İnsanları yok etmek değil, kayıt cihazlarını kapatmak sorunu bu.

Yoksullar sizce daha az seviyede kayıt cihazları mı?

Çok daha az. Bir zamanlar bir şeylere karşıydılar. Direnmek için yaşamalılar.

Ve orta sınıf ise ölmeli. Çünkü yaşarsa, zaten atılacak. Sistemde ezilecek, tıpkı dişlideki böcek gibi. Eğer bir ofisteki adam, bir miktar bireysel yaratıcılık örneği gösterirse, ezilir. Çünkü patronu buna dayanamaz. Eğer aynı adam ofiste bu kağıtları neden buraya koyduğunu sorgularsa, BAM, yine ezilir.

Sistemde sağ kalanlar, diptekilerdir.

Rat yeraltı gazetesi, William S Burroughs söyleşisi-1968. Çeviri: Futuristika ✪