The Two Gentlemen of Lebowski

Adam Bertocci'nin Shakespeare ve Coen Kardeşler'den ilhamla The Big Lebowski filminden uyarladığı The Two Gentlemen of Lebowski adlı oyunu
Şubat '10

Adam Bertocci, New York’ta yaşayan bir yönetmen, senarist, mizahçı. Henüz küçük bir çocukken kurma planlarına başladığı, Guy in his basement adlı prodüksiyon şirketiyle bir süredir ilginç projeler üreten sanatçı, 1982 doğumlu. Northwestern Üniversitesi’nde Sinema-Televizyon ve İngiliz Edebiyatı eğitimi görmüş. En bilinen çalışmalarından bir tanesi, 2003 yılında ilk gösterimi online olarak yapılan ödüllü fan filmi Run Lei Run (Bu sefer kaçış yok prenses! Ahaha…). Animasyon, Star Wars dünyasında geçen, Lola Rennt filminin hikayesine ve anlatım stiline sahip bir uyarlama. Bir diğer ödüllü fan filmi ise yine Star Wars esanslı Brooklyn Force.

Bertocci’nin son projesi “The Two Gentlemen of Lebowski” yine bir uyarlama ve şimdiye kadar diğer projelerde duyamadığı yankıyı sadece Amerika’dan değil dünyanın pek çok köşesinden duyacak gibi. Çünkü tam bir zeka ürünü olan oyunu, Bertocci, Twitter’dan henüz bu Ocak ayında yayımlamasına rağmen, halihazırda oyunu sahnelemeye çeşitli tiyatro gruplardan teklifler gelmiş, oyun ajansların, prodüktörlerin listesine üst sıralardan girmiş, çalışmalar yapılmış. Mart ayında New York’ta ve Atlanta’da sahne almaya başlayacak olan oyunun biletleri tükenmiş bile! Sırada San Francisco ve Toronto var. Oyun başlamadan önce 6 dolara White Russian’lar da satışa sunulacakmış, hmm…

Shakespeare ve Coen Kardeşler’den ilhamla yazılan oyunda, The Big Lebowski karakterleri, Bertocci’nin eline yapışmış Shakespeare’in kaleminde hayat buluyor. Geoffrey “The Knave” Lebowski, Blanche ve Woo, Sir Walter, Sir Donald yine başlıca karakterler.

Bertocci için her şey, bir akşam Facebook’ta gezinirken, üniversitede ilgi duyduğu ve üzerinde çalıştığı Shakespeare metinleri ile uzun bir süre önce seyrettiği ve sevdiği The Big Lebowski filmini aklında bir şekilde birleştirerek, filmdeki diyalogları eğlencesine uyarlayıp ileti olarak yazmasıyla başlar. O günden bir ay kadar sonra birden neden böyle bir oyun yazmadığını düşünür; üç hafta sonra oyunu tamamlamıştır. Öncesinde yaptığı çalışmalarla dikkati pek de çekmemiş olmasının verdiği bıkkınlıkla, bu sefer oyunu Twitter’dan yayınlar ve tahmin ettiğinden daha fazla ilgi görür. Alyssa Milano, The Reduced Shakespeare Company’den Austin Tichenor,  Ain’t It Cool News’tan Harry Knowles gibi isimlerin Tweet’leri ile birden dikkatleri çeken oyundan, Entertainment Weekly, USA Today, Wall Street Journal, Guardian, vs. gibi yayınlarda da bahsedilir. Jeff Bridges ve John Goodman fikre bayılmış, metni beğenmişlerdir. Oyunun Facebook sayfasına ise her geçen gün yüzlerce hayran eklenmekte.

Şimdi, 1998’de sinemalarda bu filmi seyrederip, birden çakma birer “The Dude” ruhuna bürünen, türünün nadir örnekleri karşı cinslerimden, aynı performansı Shakespeare ağzı ile göstermelerini bekliyorum. Ne de olsa “Bütün dünya bir sahnedir!” (W.S.) Yoksa, değil mi dude hazretleri?

.
.
.
THE KNAVE
Good sir, speak plain. I know not these villains, surely would I ne’er traffic with this man of Orient birth who so abused my rug. I have not the facility to present him with the rate of usance and demand money in kind for that which he has spent upon’t; so I entreat you, speak plain.

WALTER
I speak the truth; my words are straight and true.
The man of Orient birth is not the issue.

DONALD
The Orient, Sir Walter?

WALTER
I speak, old friend, of truths in desert land.
The hour is nigh to draw line in the sand.

THE KNAVE
Deserts? I had made it plain that he was Orient-man.

WALTER
Though words in haste be only human nature,
‘Orient-man’ is not preferr’d nomenclature.

THE KNAVE
Give me no further counsel; my griefs cry softer than advertisement.
.
.
. ✪