TRT, rozz williams ve pig’let

trt’nin içinde domuz karakteri – piglet var diye bir çizgi filmi ülke semalarından çıkarmasını anlıyorum. aynı kurumun bilmem kaç milyon dolara çizgi film ihalesi düzenleyip, bunu şölenle kutlamasını da anlıyorum. çocukluğunu yavaşça terk eden insanların hafifçe hatırladığı görüntüler haline geliyor çizgi filmler, onları net hatırlayanlar da büyümüyorlar zaten. selam olsun onlara. aynı trt oligarşisi dünya kupasını görmemezlikten geldi, bazı ülkeler kendilerine göre gündem yaratırlar, oysa herkesin izleyebileceği bir dünya kupası, beraber maç izleyebilmenin mümkün olduğunu göstermesi açısından eğitici olabilirdi. domuz deyince, trt’nin ve öyle düşünen herkesin asıl korktukları karakteri, domuzu açıklayalım buradan, kamuoyu rahat nefes alsın, dönsün ve kendine baksın,
Ocak '08

trt’nin içinde domuz karakteri – piglet var diye bir çizgi filmi ülke semalarından çıkarmasını anlıyorum. aynı kurumun bilmem kaç milyon dolara çizgi film ihalesi düzenleyip, bunu şölenle kutlamasını da anlıyorum. çocukluğunu yavaşça terk eden insanların hafifçe hatırladığı görüntüler haline geliyor çizgi filmler, onları net hatırlayanlar da büyümüyorlar zaten. selam olsun onlara. aynı trt oligarşisi dünya kupasını görmemezlikten geldi, bazı ülkeler kendilerine göre gündem yaratırlar, oysa herkesin izleyebileceği bir dünya kupası, beraber maç izleyebilmenin mümkün olduğunu göstermesi açısından eğitici olabilirdi.

domuz deyince, trt’nin ve öyle düşünen herkesin asıl korktukları karakteri, domuzu açıklayalım buradan, kamuoyu rahat nefes alsın, dönsün ve kendine baksın, yeterli cesareti varsa. rozz williams, en bilineni christian death olan, çeşitli punk/goth grupların vokalistiydi. gerçek adı roger alan painter olmasına rağmen, en sevdiği mezarlıkta gezinirken gördüğü sahipsiz bir mezartaşının üzerindeki ismi seçti kendine, rozz williams. çeşitli gruplarla müzik yapmış olan rozz williams’ın altın vuruşu ise, dostu nico b. ile çektiği kısa film “pig – domuz” oldu.

pig, 23 dakika süren, siyah beyaz, hiç bir konuşmanın olmadığı, buna karşılık arkaplanda rozz williams’ın deneysel müziğiyle iyice tedirginlik veren bir film. bize göre yeraltının ve yerüstünün en arıza çekimlerinden. rozz williams’ın rüyalarından yararlanarak çekilmiş film, domuz maskesi takmış bir katilin, kurbanıyla olan ilişkisini anlatıyor. “anlatmak” doğru fiil değil burada. aslında katil rolündeki rozz williams’ın kafasının içini görüyoruz, bilinçaltının tüm rahatsızlığını, çeşitli işaretleri, sembolleri, swastika’yı görüyoruz ve içimizdeki o rahatsızlık hissi artıyor, bazıları için arınma şekli. rozz williams’ın sesini duyurma isteğiydi bu film, bitirdikten sonra, kocaman bir şaka gibi, 1 nisan’da kendini astı.

[su_youtube url=”http://www.youtube.com/watch?v=lHSB56GmSmQ”]http://www.youtube.com/watch?v=B_K6z3HiRAs7[/su_youtube] ✪

Önceki

Gayhane’de parti var

Sonraki

Vinnie Jones denen anarşiste kişisel övgü