[Unutulmasın diye] Kaplumbağaların Uykusuna Dek

Murat Kemaloğlu, 1980’lerin başlangıcında tek bir albüm yapıp müzik aleminden çekildi. “Kaplumbağaların Uykusuna Dek”, Öncü Müzik etiketiyle Ankara’da yapılmış bir plaktı. Müzisyen o zamanlar Ankara’da Tıp öğrenimi görmekteydi. Yedi şarkının yer aldığı albümün adını taşıyan şarkı on beş dakikadan uzun ve dönemin şarkı formlarının dışında yer alıyor. Plağın A yüzünde iki, B yüzünde beş şarkı yer alıyor. Şarkıların tümünün söz ve müziği Murat Kemaloğlu’na, düzenlemeler ise Müjdat Akgün’e ait. Karanlık günlerin içinde, büyük ihtimelle o dönem insanların bahsetmeye çekindikleri konulardan, koşullardan bahsediyor. Albüm çıktığında Hey dergisinde çokça yer aldı. Zamanımızda, kültürel arkeolojiyle ilgilenmek lüks kaldığından mı yoksa yayınların güncel ile
Mayıs '14

Cover
Murat Kemaloğlu, 1980’lerin başlangıcında tek bir albüm yapıp müzik aleminden çekildi. “Kaplumbağaların Uykusuna Dek”, Öncü Müzik etiketiyle Ankara’da yapılmış bir plaktı. Müzisyen o zamanlar Ankara’da Tıp öğrenimi görmekteydi. Yedi şarkının yer aldığı albümün adını taşıyan şarkı on beş dakikadan uzun ve dönemin şarkı formlarının dışında yer alıyor. Plağın A yüzünde iki, B yüzünde beş şarkı yer alıyor. Şarkıların tümünün söz ve müziği Murat Kemaloğlu’na, düzenlemeler ise Müjdat Akgün’e ait. Karanlık günlerin içinde, büyük ihtimelle o dönem insanların bahsetmeye çekindikleri konulardan, koşullardan bahsediyor. Albüm çıktığında Hey dergisinde çokça yer aldı. Zamanımızda, kültürel arkeolojiyle ilgilenmek lüks kaldığından mı yoksa yayınların güncel ile ilişkisinin gereğinden fazla olmasından mıdır bilinmez (aslında bilinir), bu albüm unutulmuşlar arasındaki yerini almıştır.

Bu albümde ´Kavuşmamış etlerin kavuştuğu´ ve ´Barınmamış vücutların barındığı yer´in ´Toprak´ olduğu vurgulanıyor. Belleği pörsümüş entelektüel tüketim ortamlarının ıskaladığı, cinselliğe göndermelerini selamladığımız bir çalışma.

Derler ki, Murat Kemaloğlu´nun seksenli yılların ikinci yarısında Zürih´te birkaç arkadaşıyla bir ev stüdyosunda ´canlı ve doğaçlama´ kaydettikler beş parçalık bir albümü daha vardır. Master kayıtları kaybolan bu yapıt hiç yayımlanmadı. Bir kopyasına ulaşma şansını edinemedik, olsaydı “Son Dans (Leyla Sayar)”, “Kuytuda Bir Korkuluk”, “Yadsıdığımız Oyuncaklar”, “Bir Geceliğine” ve “Odalar” isimli şarkılarla atonal buhranımızı teskine edebilirdik. Murat Kemaloğlu, Antalya´da “Ruhbilim Okulu” adını verdiği merkezde Jung´çu psikanaliz çalışmalarını sürdürüyor.

Albümü yüklemek yerine, rujlu elma hesabından gömdük.
 ✪

Önceki

Herkesin Moby Dick’i kendine!

Sonraki

[László Krasznahorkai] Geldiklerinin haberi