Aksak Maboul

Belçika'dan yarı türkçe isimleriyle avangart bir punk hamlesi. Aksak Maboul ve 1980 yılından emprovize, deneysel hatta gayet anadolu-balkan havalarında estetik gürültü. Gürültü diyorsak, Sonic Youth, Swans ve Neurosis'in bir nevi atası.

Eylül '08

Un peu de l’ame des bandits, Aksak Maboul’un [aqsak maboul] bulgar radyosundaki gece programından alıntılara yapılan emprovize hareketleri, 1920’lerde polonya’da moda olan ev partilerinde çalınan dans müziğinden apartılmış gürültülü punk nağmeleri, zamanında zor bulunmuş, yandan yemiş bir dümbelekle çalınan balkan-anadolu melodileri duyulan, zamanının ötesinde bir albüm. serbest gürültü yaratmışlar, zor ve tekinsiz bir çalışma lakin, bir sahafta bulunmuş değerli bir nesne gibi, bu belçikalı avangart manyakların un peu de l’ame des bandits isimli albümüne buyrun.

Download:

Aksak Maboul, 1977 yılında Belçika’da Marc Hollander (klavye) ve Vincent Kenis (akordiyon, gitar, bas gitar) tarafından kuruldu. ilk albümleri Onze Danses Pour Combattre la Migraine sonrasında 1980 yılında çıkardıkları Un Peu de l’Âme des Bandits ile isim değiştirerek (Aqsak Maboul) yola devam etseler de, bilinen Aksak Maboul albümleri bu ikisi. Türkçe aksak ve arapçadan fransızcaya geçmiş olan maboul (deli) kelimelerinden oluşan grup, tangodan noise rock’a, avangart bir punk yaptılar. ✪