Bana bir aşk şarkısı yazar mısınız?

Glasgow’dan çıkmış Belle & Sebastian, 90’lı yılların sonundan itibaren, ince duygulara dokunan şarkılarla birçok kişinin, sayısız hatırasına fon müziği oldu

Glasgow’dan çıkmış Belle & Sebastian, 90’lı yılların sonundan itibaren, ince duygulara dokunan şarkılarla birçok kişinin, sayısız hatırasına fon müziği olmuştur. Ruh hali, 60’ların az bilinen ama çok grup üzerinde etkisi olan Love isimli saykodelik topluluğa yakın olan Belle & Sebastian, ismini bir Fransız çocuk kitabından aldığından olsa, sözlere önem veren, edebiyata yakın duran bir grup oldu. Dört yıl aradan sonra 11 Ekim tarihinde çıkardıkları albümleri Write About Love’da ise, onlara kulak kesileceklere nazik bir tavsiyede bulunuyorlar: “Birlikte bir aşk şarkısı yazalım.”

Belle & Sebastian’ın yeni albümünü alanlar, grubun websitesine girebilmek için gerekli koda ulaşmış olacaklar. Bu kodu yazıp siteye girenlerden ise 300 kelimeyi geçmeyen ve konusu aşk olan bir deneme yazmaları isteniyor. Konu aşk olsa da, aşkı hangi şekilde ele alacağına, yazıyı yazan karar veriyor. Grup daha sonra en güzel denemenin hangisi olduğuna karar verecek ve Belle & Sebastian’dan Stuart Murdoch yazarın evine gidip birlikte şarkıyı daha da kişiselleştirecek ve esere son halini verecek. Tamamlanan şarkı ise gelecek yıl single olarak yayımlanacak.

Grubun yeni albümüyle ilgili bir başka sürprizi de, ilk video’larını alıştığımız uzunlukta değil de, yaklaşık yarım saat süren ve daha çok bir orta metrajlı filmi andıran formatta sunmaları oldu.

Değişen şartlara uyum sağlamaya çalışan müzik endüstrisinin çeşitli yollar denediği bir gerçek. Ancak Belle & Sebastian’ın denediği yol, hem duygusal, hem de sıcak bir çağrı aslında. Bu yönüyle, salt bir pazarlama hamlesinden çok, müzisyenlerin dinleyicileriyle birlikte vakit geçirip, sabırla, yazı ve notalarla oluşturduklar, amatör bir şarkıdaki güzelliğiyle dikkat çekiyor. Kim bilir? Belki de aşk şarkısı sizin için yazılabilir…

Not: Bu yazı 13 Ekim tarihli Taraf gazetesinde yayımlanmıştır. ✪

Önceki

Çöktükçe güzelleşiyoruz

Sonraki

Ankara’dan dünyaya yayılan punk ses: Joe Strummer