Borges dersleri

“Yaşamımın temel gerçeği, kelimelerin varlığı ve o kelimelerden şiir yaratma olasılığıdır.” J. L. Borges.

Borges’in aktardığı meşhur, ‘Chuang Tzu’nun Düşü‘ isimli masal:

“Chuang Tzu düşünde bir kelebek olduğunu gördü, ama uyandığında, düşünde kendini bir kelebek olarak gören bir insan mı, yoksa düşünde kendini insan olarak gören bir kelebek mi, olduğunu bilemedi.”

Jorge Luis Borges, 1967-68 yıllarında, Harvard Ünversitesinde altı ders verdi. Bu dersler analog olarak kaydedildi. Uzun yıllar saklanan kayıtlar, 20.yy’ın sonlarında ortaya çıktı. Borges’in şiirde bilmeceler, metaforlar, hikaye anlatma sanatı ve kendi yazı anlayışını aktardığı bu derslerde, bol miktarda Borgesyan örnekler mevcuttu. Antik ingilizce ve Farsça’dan yola çıkıp, Don Kişot ve Edgar Allan Poe’dan bahsettiği zengin bir konu genişliği vardı.

Borges’in en önemli hediyesi, düşlere ve yeni fikirlere açık bir dünya isteğine yardımcı olması, bunun mümkün olduğunu inandırıcı bir ses tonuyla anlatmasıydı.

Şimdi, yukarıda Borges’in anlattığı kısa ama önemli masalı, onun sesinden dinlerken, Borges’i dinleiğini hayal eden biri olduğumuza mı yoksa Borges’in kendisini dinlediğimizi hayal ettiğine mi inanmalıyız, bunu ancak aynalar açıklayabilir.

Borges anlatıyor: Chuang Tzu düşünde bir kelebek olduğunu gördü, ama uyandığında…

– Dinle Jorge Luis Borges – Chuang Tzu.mp3 ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]