Dylan Thomas & Caitlin Macnamara

Galli şair ve Swansea kasabasının gururu Dylan Thomas, hastanede ölüm döşeğindeyken başucunda “Hala ölmedi mi bu kahrolası adam!” diye bağıran karısı Caitlin Macnamara’nın ortaya çıkan günlükleri, şairin karısının sanılanın aksine aslında kocasına ne büyük bir aşkla bağlı olduğunu gösteriyor.

Macnamara, Thomas’ın ölümünden iki yıl sonra, şairin ne kadar tatlı olduğunu hatırladığını ve öldüğünde onun yanına gömülmek istediğini söylüyor.

“Ah Tanrım! Dylan! Aşağısı çok soğuk olmalı, yukarısı kasım ayında yeteri kadar soğuk: seni dokuzuncu aşağılık gününde öldüren yılın en pis ayı. Keşke seni sıcak tutmak için her gece yediğin ekmeği, içtiğin sütü ve tuzunu getirebilseydim.”

Dylan Thomas’ın alkole olan düşkünlüğü ona saldırı bahanesi olmuştur hep. Karısına sarhoşken evlenme teklif ettiği söylenir. Her ne idiyse ve her ne olduysa, bugün Swansea kasabasının barlarından birinde de yazıldığı gibi, Dylan Thomas şunu söylemiştir:

“do not go gentle into that good night.
rage, rage against the dying of the light.”

– Dylan Thomas ve karısı ile yaşadığı çalkantılı konulara odaklanan 2008 yapımı bir film var: The Edge of Love. ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]