Doğu Alman Alt Kültür Örnekleri I – DDR ve gayrı safi milli musiki

Bu yazı dizisinde, buna daha çok ses ve görsel dizisi demek daha doğru olabilir, Doğu Alman yeraltı müziğine bakacağız. Ada ile aynı dönemde, punk, indie, elektronik pop ve rock sahnesinde sıkı bir Doğu Alman yeraltı kültürü olduğunu göreceğiz.

“Duvarın yeniden örülmesine yardım eder misiniz? 20 senedir, hayat burada daha iyiye gitmedi…”
Bir radyo blogundaki yorum…

“Sosyalizmin başarısızlığından bahsetmek absürt olur. Çünkü şu ana kadar sosyalizm sadece entelektüellerin zihnindeydi. Birkaç milyon kişinin hayaliydi. Ancak sosyalizmin gerçekliği Stalinizm’e çıktı, kendi halkını sömürgeleştirmek oldu.”

Heiner Muller

2009 Kasım ayı, Berlin Duvarı’nın yıkılışının 20. yıl kutlamalarına sahne oldu. Yıkılışını canlı yayında izlediğimi hayal meyal hatırlıyorum. İnsanların taşları parçalayıp götürmeye çalışmalarından etkilenmiştim. Neyin ne olduğunu ya da o zamanki gibi olmadığını anlamak için yıllar geçmesi gerekti. Kaybederken kazanılanlar arasında ise, Doğu Alman futbolu ve müziğine ilgi vardı. Giderek unutulan, neredeyse kimsenin bahsetmediği nadir değerlere yüzünü dönenler için…

Bu yazı dizisinde, buna daha çok ses ve görsel dizisi demek daha doğru olabilir, Doğu Alman yeraltı müziğine bakacağız. Ada ile aynı dönemde, punk, indie, elektronik pop ve rock sahnesinde sıkı bir Doğu Alman yeraltı kültürü olduğunu göreceğiz.

Amiga plak şirketine bağlı çıkan Kleeblatt toplamalarıyla başlıyoruz. 1988 yılında çıkan ve toplamanın 23. albümü olan “Die Anderen Bands/Diğer gruplar”, Doğu Almanya’da yıllarca baskı altında kalan punk/indie grupların toparlandığı ilk kayıtlardan.

Karışık kaset
Kleeblatt No.23

Firma: Amiga
Yayın: 1988

Şarkı listesi

A-Yüzü
Feeling B – Artig
Feeling B – Alles ist dufte
Feeling B – Geh zurück in dein Buch
Hard Pop – Grau
Hard Pop – Tote Ballerina
Hard Pop – Angst vom Mund

B-Yüzü
Sandow – Wir
Sandow – Fliegen
Sandow – Anders
WK13 – P2
WK13 – Asphalt
WK13 – Sonntag

https://www.youtube.com/watch?v=1oaUsDo0a2E
 1. Dünya Savaşı sona erdikten sonra Doğu Alman ekonomisi, yeni sürece çökmüş olarak başladı. Savaş borçları nedeniyle SSCB’ye ödenenler durumu daha da zorlaştırdı. 1984 yılında tahmini kişi başı gelr 9.800 dolardı (2008 yılı karşılığı 21.000 dolar). En pahalı ürünlerden biri kilosu 5 dolar olan kahveyken, bir soum ekmek 1 sentin bile altındaydı. Bulunamayan ürün olursa posta ile Danimarka ya da Batı Almanya marketlerinden getiriliyordu.

DT64 ise, Doğu Alman radyosunda gençlik programıydı. Duvarın yıkılışının ardından bir süre daha devam edip sona erdi. 1964 yılında Doğu Berlin’de, 99 saat boyunca hiç durmadan müzik yayını yapılmıştı. Program yıllar içinde gelişim gösterdi ve konserler dizisi uyguladı. İlk elektro-beat örneklerini veren yayın oldu ve zamanla elektronik müziğe kaydı. 1 Mayıs 1993’de radyonun adı Saksonya başbakanının isteğiyle “Sputnik” olarak değişti.

Serinin ikinci toplamasına dönersek,

1990 yılında yayınlanan Systemausfall’da alternatif, dub, punk ve deneysel arayışlardaki gruplara yer verilmiş.

Şarkı listesi ✪

 1. O-Ton Radio DT64
 2. Herbst In Peking-Bakschischrepublik
 3. Ich-Funktion-Hobin Rood
 4. Keimzeit-Irrenhaus
 5. Tom Terror Und Das Beil-Kopfstand
 6. Herbst In Flake-Bakschisch For Burundi
 7. Feeling B-Lied Von Der Unruhevollen Jugend
 8. Renft-Nach Der Schlacht
 9. Engerling-Es Kommen Andere Zeiten
 10. Die Skeptiker-Strahlende Zukunft
 11. Der Expander Des Fortschritts-Fremdgeh’n Durchs Land
 12. Die Firma-Alte Helden
 13. Hans Blum-Money
 14. Herbst In Flake-Bakschisch For Burundi [Dance Mix]
 15. Sandow-Born In The G.D.R.
 16. O-Ton Radio DT64