En gerçekçi Batman filmi

Gotham’ın kara şövalyesi Batman üzerine çok sayıda film ve dizi çekildi. Siyah beyaz dönemde televizyon için çekilmeye başlayan dizilerden, günümüzdeki filmlerine kadar Batman hayranlarının yakındığı başlıca konu süper kahramanın kıyafetinin çizgi romandakine benzememesiydi.
Nisan '10

Gotham’ın kara şövalyesi Batman üzerine çok sayıda film ve dizi çekildi. Siyah beyaz dönemde televizyon için çekilmeye başlayan dizilerden, günümüzdeki filmlerine kadar Batman hayranlarının yakındığı başlıca konu süper kahramanın kıyafetinin çizgi romandakine benzememesiydi.

Bu kostüm konusundan şikayetçi olanlardan biri de yönetmen Sandy Collora’ydı. O ve bir grup Batman hayranı, kara şövalyenin çizgi romandakine uygun bir şekilde kıyafetini yaptı. Bu kıyafet biraz Adam West’in Batman dizisindeki kıyafetini anımsatsa da arada büyük bir fark vardı. Adam West’in pek de gösterişli olmayan vücuduna nazaran bir vücutçu olan yeni Batman Clark Bartram kostümü oldukça iyi bir şekilde dolduruyordu.

Kıyafet sorunu aşıldıktan sonra çekilecek kısa filmin konusunun da hayranları üzmeyecek, hatta mümkünse bir daha izlemeyecekleri kadar ilginç olması gerekiyordu. Bunun için filme Batman’in baş düşmanı Joker’i eklemeden olmazdı. Çizgi romanlardakine oldukça benzeyen bir makyajla oyuncu Andrew Koenig de Joker rolünü üstlendi.

Ancak Batman ve Joker artık herkesin bildiği bir ikiliydi ve Batman’in Joker’i hiçbir durumda öldürememesi de biraz can sıkıyordu. Burada bir parantez açmak gerekirse açıkçası süper kahramanlardan hoşlanan bir grup için en baba kahraman hala Conan’dır. Zira Conan düşmanını öldürmekte hiçbir zaman sorun görmez, kadınlarla ilişkisinde diğer kahramanlar gibi erdem sahibi değildir. Neyse parantezi uzamadan kapayalım.

Batman: Çıkmaz Sokak (Batman: Dead End) filminde Joker’i bir ara sokakta kıstıran Batman, onu tam Arkham Tımarhanesi’ne götürecekken Batman fanatiklerinin ağızlarının sularını, dudaklarının sağ ve sol kıyılarından aktıracak bir fikir geldi. Daha doğrusu bu fikir Dark Horse yayınlarının iki sayısının birleşiminden çıktı.

Batman’in karşısına sırayla önce Alien, ardından da Predator’u çıkarmak… Artık zırhı olmayan, sadece kasları ve dövüş yeteneğine sahip olan Batman çıkmaz bir sokakta uzaylı yaratıklarla karşı karşıyaydı.

Sonrasında ise kimi Batman hayranı için unutulamayacak ve bir daha yapılamayacak kadar iyi bir kara şövalye filmi çıktı.

Bu kadar sağlam bir Batman filminden bahsederken eşitlik ilkesi uyarınca Robin’in de olduğu bir başka kısa filmden bahsetmeden de olmaz. 2005 yılında çekilen bu filmin adı ise Robin’in Büyük Randevusu (Robin’s Big Date). Bu sefer Bat-Man (Sam Rockwell) ile dolaşmaktan sıkılan Robin (Justin Long) kendisine oldukça hoş bir kız olan Kate (Callie Thorne) ile randevu ayarlar. Ancak kendisini hiç yalnız bırakmayan Bat-Man onu bulup, randevuyu baltalamaya başlar. Sonrasında ise iki süper kahramanın bir daha düşmek istemeyecekleri kadar ilginç bir durum oluşur.

İzle: Robin’in Büyük Randevusu (Robin’s Big Date)

Batman: Çıkmaz Sokak (Batman: Dead End)

 ✪