Please go to your Post editor » Post Settings » Post Formats tab below your editor to enter video URL.

Freddie Mercury ile ölmeden önce biraz biraz delirmek

Ha sen çıldırmışsın, ha dünya...
Ağustos '12

Freddie Mercury şöyle der şarkıda: “It lastly occurred – I am slightly mad – oh expensive!”

Başımız ne zaman sıkışsa koşup TDK’ya sığınıyoruz ya hani, “Deli olmak, aklını yitirmek, çıldırmak” demiş delirmek fiili için. Peki inek nerede diye sorduğumuzda da akıl için “Düşünme, anlama ve kavrama gücü, us” dedi camdan bakan Arap Bacı. Anlamıyorsak olan biteni deliyiz o zaman topluca ve biz deliysek topluca, Foucault arkamızdan çığırsın avaz avaz: “Ha sen çıldırmışsın, ha dünya.”

Delirmenin azı ya da çoğu olmaz diyenlere kafa tutar gibi. Bu şarkının klibi siyah beyazdır ve herkes tımarhane kaçkını gibi görünür. Klibin siyah beyaz olmasına tezat bir şekilde birbirinden renkli tipler; kafasında kettle ile gezen davulcu Roger Taylor ya da kafasında bir demet muz ile Freddie Mercury…

Bu klibi diğerlerinden ayıran ise Freddie Mercury’nin sağlığının son demlerine yaklaşırken çektiği son iki klipten biri olmasıdır. I am Going Slightly Mad‘in ardından Mercury These Are the Days of Our Lives ile son kez kamera karşısına geçer.

İki klibi arka arkaya izlerseniz zaten Mercury’nin hareketli ve neşeli halinin nasıl da hareketsiz ve durgun bir şekle büründüğünü kolaylıkla seçebilirsiniz.

Kronolojiye bakacak olursak Şubat 1991’de I am Going Slightly Mad‘in videosu, Mayıs 1991’de ise These Are the Days of Our Lives‘ın videosu çekildi. Kasım 1991’de ise Mercury hayata veda etti.

AIDS ile verdiği mücadelenin son evrelerindeyken çekilen These Are the Days of Our Lives‘ın siyah beyaz çekilmesinin bir sebebi de Mercury’nin sağlığındaki kötüleşmenin fiziksel yansımasını saklamaktı. Fakat daha sonra bu klibin kamera arkasının renkli görüntüleri ortaya çıktı.

https://youtu.be/E4tmfzNjsvA

Klibin bir özelliği de Mercury’nin şarkının sonunda kameraya doğrudan bakarak “Sizi hâlâ seviyorum” demesidir ve bunlar da kameraya alınan son sözleri olur.

Bu şarkı daha sonra Nisan 1992’de düzenlenen “Freddie Mercury Tribute Live Performance”ta George Michael ve Lisa Stansfield tarafından söylenir, ki bence hiç de fena söylenmez.

Not: Gökçe İnce’ye teşekkürler! ✪

Önceki

[Gustav Klimt] Faşizmin unutturamadığı Adele

Sonraki

Sanat?