[Gustav Klimt] Müzikal

Avusturyalı ressam Gustav Klimt’in özellikle gençlik günlerinden ölümüne dek geçen süreye odaklanan bir müzikal yakında sahnelenmeye başlıyor. Bir ressam olarak başarısının yanı sıra, kardeşinin ve babasının ölümüyle sarsılan Klimt’in, Emilie Louise Flöge başta olmak üzere modelleriyle yaşadığı aşklar anlatılıyor. Özellikle Flöge ile platonik kaldığı sanılan ve diğer kadınların her zaman olduğu ilişkisi Klimt’in yaşamının sonuna dek sürmüş ve Klimt bu sürede çeşitli sevgililerinden, bilinen, en az 14 çocuk sahibi olmuştu.

1881 yılında kardeşi Ernst ve arkadaşı Franz Matsch ile “Sanatçılar Kumpanyası”nı kuran Klimt’in, dönemin muhafazakar sanatçılarına karşı mücadelesi de müzikalde yerini buluyor.

1 Eylül-7 Ekim 2012 tarihleri arasında Viyana Künstlerhaus’da ingilizce ve almanca sahnelecek müzikal, Niki Neuspiel’in kitabından müzikleri Gerald Gratzer tarafından bestelenerek uyarlanmış.

Yine Viyana’da, Gustav Klimt’in 150. Doğum yılı nedeniyle en önemli eserlerinin yer alacağı bir sergi de başlıyor.

gustavklimt-musical.at/

 ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]