Hayaletin elektronik şarkıları

Adı yok, sadece lakabı var: “ghost”. Kesinlikle farklı olmaya çalışmıyor. Bilmemiz gereken tek şey eserleri. Ghost sadece buna yoğunlaşmamız gerektiğini düşünüyor.  Ayşegül Dogan [Futuristika]: İlk dinleyişte bayıldım. “The Secret”ın davullarıyla farklı bir şey hissettim ve ardından “Computerrok” ile aklım başımdan gitti. Bütün albümü müthiş ve enerjik bir havada dinledim. Çıkış albümünüz büyük başarı topladı. Bize projenizden bahseder misiniz? Ayrıca biliyorum herkes aynı şeyi soruyor ama neden gaz maskeli gizemli bir karakter? Umarım kimse kimliğinizi açıklamanızı istemez. Ghost: Çok memnun oldum Ayşegül. İsimsiz bir multimedya sanatçısıyım ve elektronik müzik yapıyorum.  Sanatçının değil, sanatın önemli olduğu bir görsel sanatlar geçmişim var. Bunun müziğim, yaşattığım

Adı yok, sadece lakabı var: “ghost”. Kesinlikle farklı olmaya çalışmıyor. Bilmemiz gereken tek şey eserleri. Ghost sadece buna yoğunlaşmamız gerektiğini düşünüyor. 

Ayşegül Dogan [Futuristika]İlk dinleyişte bayıldım. “The Secret”ın davullarıyla farklı bir şey hissettim ve ardından “Computerrok” ile aklım başımdan gitti. Bütün albümü müthiş ve enerjik bir havada dinledim. Çıkış albümünüz büyük başarı topladı. Bize projenizden bahseder misiniz? Ayrıca biliyorum herkes aynı şeyi soruyor ama neden gaz maskeli gizemli bir karakter? Umarım kimse kimliğinizi açıklamanızı istemez.

Ghost: Çok memnun oldum Ayşegül. İsimsiz bir multimedya sanatçısıyım ve elektronik müzik yapıyorum.  Sanatçının değil, sanatın önemli olduğu bir görsel sanatlar geçmişim var. Bunun müziğim, yaşattığım deneyim ve dinleyici hakkında olmasını istiyorum, benimle değil.

We have a ghost 2

A: Albüm hakkında oldukça fazla kısa kritikler bulunuyor ve müziğiniz Nine Inch Nails, Mogwai, Tim Hecker ve daha birçok müzisyene benzetiliyor. Elektronik müzik çoğunlukla aynı melodileri çağrıştırsa da bence çıkış albümünüz kesinlikle kendine özgü. Çok sevdiğimiz muhteşem janrlar sadece bir albümde! Yapım aşaması nasıldı?  

G: Hiçbir zaman belirli bir tarzım olsun diye uğraşmadım, sadece hissettiğim şeyi ifade ediyorum.

Çok uzun ve faydalı bir süreçti. Altı yıl boyunca çalıştım, ardından stüdyoda canlı davul ve değişik enstrümanlarını kaydettim. Sanırım bu sırada şarkılar canlandı. Hem elektronik ve hem organik olarak.

We have a ghost 1

A: True Detective’i izlediniz mi bilmiyorum ama bana göre “The Incident” dizinin bundan sonraki müziklerinde mutlaka yer almalı. Bütün şarkılar yüksek dozda sinematik. Albümün hikâyesi nedir? 

G: Katılıyorum. Albüm gerçekten film müziği gibi hissettiriyor. Aslında hayatımın altı yılının film müziği. Hayatımın bazı karanlık ve acı veren anlarını alıp güzel bir şey haline getirdim. Acele etmedim. Şarkılar artık kontrol edilemeyecek duruma gelene kadar yavaşça bir araya getirerek ve parçaları güzelleştirerek. Bu şarkılar, farklı olmalarına rağmen, benzer özelliğe sahip ve birbirine bağlı tek bir sanatsal ifade için birlikte hareket ettiler.

We have a ghost 4

A: Bandcamp albüm satışları üzerinden elde ettiğiniz gelirle MusiCares ve Nordoff Robins gibi kuruluşlara bağış yaptığınızı okudum. Oldukça cömert bir davranış. Müzik tedavisine kesinlikle inanan biri olarak kafanızı dağıtmak ve dinlenmek istediğinizde kimleri dinlediğinizi öğrenmeyi çok isterim.  

G: Hammock, Max Richter, Alva Noto, Hans Zimmer, Aphex Twin, Industries of the Blind, The Moscow Coup Attempt, Helios, Nine Inch Nails, Trent Reznor and Atticus Ross, Radiohead, Thom Yorke, Björk, Boards of Canada, Sigur Rós, Atra Aeterna, Loscil, Four Tet, Trentemøller,  Pink Floyd, Mogwai, Godspeed You! Black Emperor en çok dinlediklerim arasında.

A: İleride canlı performans ya da farklı görsel gösteriler planlıyor musunuz?  

 G: Gösteriler olacak, evet. Heyecanla bekliyorum. ✪

Önceki

Aydın Perksu – 49 Second London

Sonraki

[Godflesh] – A World Lit Only by Fire