Neredeyse Bob Dylan: I’m not there

Todd Haynes’in projesi I’m Not There, Bob Dylan hakkında, hemen hemen Bob Dylan hakkında biyografik bir film. Altı değişik karakterle Bob Dylan’ın hayatınından altı dönemi anlatıyor. Aslında Bob Dylan’ı altı kez farklı bedenlerle diriltiyor. Kutsal kitapta vücud bulan İsa gibi Bob Dylan da, diğer vücutlarda tekrar beliriyor. “I’m not there trailer “ Bunların arasında 13 yaşında bir Afro Amerikalı ve Avustralyalı aktris Cate Blanchett de var. Bob Dylan’ı bir kadının canlandırması zaten yeterince tedirgin edici olsa da, ikonik folk karakteri, bu kadar yılın iyi bir özetiyle izleniyor. Aslında biz izleyiciler için de oldukça zor bir süreç. Çünkü Haynes’in Dylan filmi,
Ocak '08

Todd Haynes’in projesi I’m Not There, Bob Dylan hakkında, hemen hemen Bob Dylan hakkında biyografik bir film. Altı değişik karakterle Bob Dylan’ın hayatınından altı dönemi anlatıyor. Aslında Bob Dylan’ı altı kez farklı bedenlerle diriltiyor. Kutsal kitapta vücud bulan İsa gibi Bob Dylan da, diğer vücutlarda tekrar beliriyor.

I’m not there trailer “

Bunların arasında 13 yaşında bir Afro Amerikalı ve Avustralyalı aktris Cate Blanchett de var. Bob Dylan’ı bir kadının canlandırması zaten yeterince tedirgin edici olsa da, ikonik folk karakteri, bu kadar yılın iyi bir özetiyle izleniyor.

Aslında biz izleyiciler için de oldukça zor bir süreç. Çünkü Haynes’in Dylan filmi, kendisine göre Dylan hakkında bir film değil. Daha çok, bu kadar uzun yıllara yayılan müzikal yolculukta Dylan’ın beliren farklı görünümleri üzerine bir film.

bobdylan2.jpgUzun kariyerinde Dylan, kendi benzerini öldürüp yola devam ederken, ilerleyen zamanda “yeni” benzerini de öldürüyordu. Bir şair, bir müzisyen, bir eylemci, bir kadın ve bir erkek oluyordu.

Bir zaman, “müziğin gerçekten ne olduğunu anlatırsam, hepimiz hapsi boylarız” diyen Bob Dylan ile “Tüm bunların anlamı var mı emin değilim. Daha çok yarı uyur yarı uyanık olmak gibi bir his. Dylan filminin bir anlamı olmasının gereği var mı, ondan da emin değilim” diyen Cate Blanchett güzelliği aynı ekranda. İşimiz oldukça zor.

Bob Dylan’ın son yıllarını canlandırma işi de Richard Gere’a düşmüş. Onun yaptığı yorum ise “Kozmik.”

<

p class=”MsoNormal”>Bob Dylan ya da Rimbaud olmak

Todd Haynes daha önce bir kısa film ile Rimbaud hayranlığını aktarmıştı. Kafasında Fransız anarşist-sembolist şair Rimbaud ile Bob Dylan’ı benzer noktalara yerleştirdiğini anlamak zor değil. Bu nedenle Bob Dylan alter egolarından biri de Arthur olarak ortaya çıkıyor. Her zaman Rimbaud’dan alıntı yapıyor:

“BEN, BİR BAŞKASIDIR.”

bobdylan3.jpg

Allen Ginsberg’in de anıldığı film, yukarıda sözü geçenler dışında David Cross, Charlotte Gainsbourg, Julianne Moore ve Michelle Williams’ı da barındırıyor. Aralık ayında sınırlı gösterime girecek olan I’m not there, Türkiye’ye gelir mi bilinmez ancak, gayrı nizami yollardan da olsa, illa ki izlenmesi gereken bir yapım.

TRAILER:

<

p style=”border: medium none ; padding: 0cm” class=”MsoNormal”>[kml_flashembed movie="http://www.youtube.com/v/YbvVoxyxPYM" width="425" height="350" wmode="transparent" /]

  ✪