Nick Cave – Dig, Lazarus Dig!!!

Dig, Lazarus Dig!!! onu bunu saymazsak Nick Cave & Bad Seeds'in ondördüncü albümü. 3 Mart'ta yayınlanacak albümü, sızmış albümler dahilinde dinledik, iyi ettik, biraz da şaşırdık. Şu nedenle:

Şubat '08

Dig, Lazarus Dig!!! onu bunu saymazsak Nick Cave & Bad Seeds’in ondördüncü albümü. 3 Mart’ta yayınlanacak albümü, sızmış albümler dahilinde dinledik, iyi ettik, biraz da şaşırdık. Şu nedenle:

Dig, Lazarus Dig!!! Blixa Bargeld’in ayrılmasından sonra çıkan ikinci Kötü Tohumlar albümü olarak, Nick Cave’in grubunun artık bambaşka bir kanalda olduğunu gösteriyor. Bu albüm bir Bad Seeds çalışmasından öte Grinderman çizgisine yakın. Albüm rock’n’roll tınılarıyla kaplı Dig, Lazarus Dig ile açılıyor.Today’s Lesson ritm düşürmeyen, bize göre punk bir çalışma. Moonland ile gitarın tonu değişiyor ve ıssızlık duygusu artıyor. Night of the Lotus Eaters’da ise Lazarus yerini modern çağda Ulysses’e bırakıyor, çiçeği yiyenlerin algısı açılıyor. Nocturama çizgisine yakın Albert Goes West’den sonra Nick Cave post punk günlerine gönderme yapıyor. We call upon the author,

Albüm size, Nick Cave’e hangi açıdan yaklaştığınıza göre değişik hitap ediyor. Biz kendi adımıza, Nick Cave’i bir romantik şarkılar adamı olarak görmediğimizden, kendisinin bu çiğ ve punk sound ile zaman zaman koroların patladığı pavyon rock hallerine bayıldığımızdan olsa gerek, Dig, Lazarus, Dig!!!’i çok beğendik.

Lazarus’a gönderme yapılması, Nick Cave’in çocukluk darbelerine dayanıyor aslında. Kilisede çocukken dinlediği İsa’nın Lazarus’u diriltme hikayesi hep tedirgin etmiş Nick Cave’i. “İsa bu adamı diriltiyor da, acaba Lazarus bu konuda nasıl hissediyor” merakı hiç bırakmamış onu. Lazarus kadar, öte dünyadan Harry Houdini’den de bir ses duymayı amaçlayan bir albüm. Dirilen ölüler, ölülerle konuşan sihirbazlar, öldükten sonra da konuşmaya devam edenler. Deliren bir dünyada normal tınıları olan, “en güzel hislerin punk albümü.”

Nick Cave & The Bad Seeds – Dig, Lazarus, Dig!!!

nick_cave.JPG

1. “Dig, Lazarus, Dig!!!”
2. “Today’s Lesson”
3. “Moonland”
4. “Night of the Lotus Eaters”
5. “Albert Goes West”
6. “We Call Upon the Author”
7. Download “Hold on to Yourself”
8. “Lie Down Here (and Be My Girl)”
9. Download “Jesus of the Moon”
10. “Midnight Man”
11. “More News from Nowhere” ✪