[Nigel Godrich] Ultraísta

Radiohead yapımcısı Nigel Godrich, jorge Luis Borges ve David lynch nasıl bir araya geldi?
Ekim '12

Nigel Godrich [yapımcı – Radiohead], 20.yy başlarında ispanyol edebiyatında görülen ve Jorge Luis Borges’in de mensubu olduğu edebiyat akımı Ultraísta için ilginç bir projeye imza attı. Minimal bir bakış açısıyla gerçeküstü öğelerin de olduğu bu ilginç edebiyat akımının üyeleri, Ultraistler, kes-yapıştır deneyiminin ilk örneklerini vermişti. Borges dışında Guillermo de Torre gibi şairlerin de olduğu akım için yapılan albüm, 20.yy’ın manifestolar çağı olarak etkisinin modern rock’n’roll müzisyenlerinde sürdüğünü göstermesi açısından ilginç. Grupta yer alan diğer elemanlar ise Laura Bettinson ve Joey Waronker [Beck, R.E.M., Smashing Pumpkins, Eels].

Edebiyat ve müziğin ya da diğer sanat dallarının birlikte ya da karşılıklı etkileşimle üretim gerçekleştirmesinin sınırlı olduğu bu ülkede -en popüler şiirlerin şarkı formunda okunmasından öteye geçilmesinden bahsediyoruz- örnek alınabilecek bir çalışma. O da, aymak isteyen kuşkusuz…

David Lynch ise, bu ilginç çalışmada yer alan Strange Formula isimli şarkıyı, gayet saykodelik bir video çalışmasıyla editlemiş:

Ultraista – bad insect

 ✪

Ultraísta

Önceki

[Godspeed You! Black Emperor] Kuşlama

Sonraki

[Aleister Crowley] Gel dünyayı kandıralım Pessoa