[Nigel Godrich] Ultraísta

Nigel Godrich [yapımcı – Radiohead], 20.yy başlarında ispanyol edebiyatında görülen ve Jorge Luis Borges’in de mensubu olduğu edebiyat akımı Ultraísta için ilginç bir projeye imza attı. Minimal bir bakış açısıyla gerçeküstü öğelerin de olduğu bu ilginç edebiyat akımının üyeleri, Ultraistler, kes-yapıştır deneyiminin ilk örneklerini vermişti. Borges dışında Guillermo de Torre gibi şairlerin de olduğu akım için yapılan albüm, 20.yy’ın manifestolar çağı olarak etkisinin modern rock’n’roll müzisyenlerinde sürdüğünü göstermesi açısından ilginç. Grupta yer alan diğer elemanlar ise Laura Bettinson ve Joey Waronker [Beck, R.E.M., Smashing Pumpkins, Eels].

Edebiyat ve müziğin ya da diğer sanat dallarının birlikte ya da karşılıklı etkileşimle üretim gerçekleştirmesinin sınırlı olduğu bu ülkede -en popüler şiirlerin şarkı formunda okunmasından öteye geçilmesinden bahsediyoruz- örnek alınabilecek bir çalışma. O da, aymak isteyen kuşkusuz…

David Lynch ise, bu ilginç çalışmada yer alan Strange Formula isimli şarkıyı, gayet saykodelik bir video çalışmasıyla editlemiş:

Ultraista – bad insect

 ✪

Ultraísta

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]