Parterre Box

Parterre Box, doksanların ortasında yayın hayatına opera-zin olarak başlayan fakat -neyse ki- sonraları sadece net üzerinden aryalar söyleyen New York’lu bir yayın. Opera yönetmeni James Jordon‘nın işsiz kaldığı dönemde boş oturanın boş kalfası olmak yerine hazırlayıp dağıtmaya başladığı fotokopi Parterre Box, zamana yenik düşmemiş, dilini hiç bükmemiş (sinik, ironik, anarşik, hatta şık ve düpedüz gay), aynı çizginin üstünde sevenlerine operalar ve opera dünyasıyla ilgili haberler, hatta dedikodular yayımlıyor. “New York’da yaşamış kadar olmak” eylemini bir yandan da “Operaya değişik bir bakış açısı yakalamak” eylemine dönüştürüyor.

James Jordon, nam-ı diğer La Cieca’nın çılgın sunuşlarıyla dinlemeye, seyretmeye bambaşka bir dünyanın kapısını alışık olmadığımız bir şekilde sunan Parterre Box arşiviyle, opera tutkunları için vazgeçilmez bir kaynak oluşturuyor.

Siteden seçmece bir iki nacizane öneri:

GounodFaust – The Jewel Song – İki farklı yorum; biri Anna Netrebko, diğeri Angela Gheorghiu, her ikisi de son yüzyılın divaları

WagnerTristan & Isolde – İsolde’s Curse – Gwyneth Jones, o bir Dame

VerdiAida – Amneris’le Aida’nın düeti – Stefania Toczyska ve Aprile Millo

Idomeneo JacketMozart‘ın Idomeneosuyla Joan Crawford görüntüleri

Ayrıca meraklısına zine arşivi, La Cieca mp3 seçkileri, Sirius Metropolitan Opera Radio yayın saatleri. ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]