[Siren Yayınları] “Çatlaklardan sızmak…”

Çağdaş dünya edebiyatından nokta atışı seçimlerle yayımladıkları kitaplar ve okuyucusuyla kurduğu yakın ilişkilerle bilinen Siren Yayınları’nın çalışmaları Türkiye yayıncılığında öne çıkıyor. 31. TÜYAP Kitap Fuarı’nın hemen öncesindeki yoğunluk içinde vakit ayıran Sanem Sirer, Siren Yayınları’nı anlattı
Kasım '12

[two_third]

Akın Çetin/Futuristika!: Siren Yayınları’nı kurmaya nasıl karar verdiniz? Yayıncılığın zor şartlarının malum olduğu zamanlarda olduğumuzdan, sizin motivasyonunuzu öğrenmek isteriz.

Sanem Sirer / Siren Yayınları: Siren Yayınları 2007 yılında kuruldu, yani yeni sayılmayız artık. O günden bugüne pek çok aşama katettik, belli engelleri aştık, kimi zorluklarla halen mücadele ediyoruz. Çağdaş edebiyatın yeni seslerini kendi vizyonumuz doğrultusunda takip etmek amacıyla yola çıktık.

Yayıncılık oldukça kapalı bir sektör sayılır, güçlükleri zaten malum. Her şeyde bir çatlak vardır, ışık öyle sızar içeri der ya şair, çatlaklardan sızmak mümkün ama… Bizim açımızdan kitaplar sayesinde mümkündü elbette.

İnterneti düzenli kullanan, blogunuzu belirli günlerde güncelleyen, dengeli bir çizginiz olduğunu gözlüyoruz. İnternet ve yayıncılık arasındaki ilişki için neler söyleyebilirsiniz?

İnternet iletişim ve olan biteni takip adına müthiş bir platform. Algımızı ve ufuklarımızı geniş tutmamızı sağlayan en önemli etken belki de, önemi yadsınamaz. Hafta içi her gün güncellenen bir blogumuz (sireninsesi.blogspot.com) ayrıca twitter, facebook, grooveshark, pinterest hesaplarımız mevcut. Web sitemiz ise yeniden tasarlanma aşamasında. Doğrudan iletişim kurmak, ekran aracılığıyla da olsa kitaplarımızın okurlarıyla yüz yüze gelebilmek güzel.

Avi Pardo çok muhteşem, değil mi? Nasıl bu kadar üretken oluyor?

Avi bizce de müthiş, çalışmaktan onur duyduğumuz bir çevirmen. Üretkenliğini kendisine sormak gerek.

Kitap seçimlerinde kriterleriniz neler?

Kitap seçimlerinde pek çok kriter gözetiyoruz; kitabın içinde yaşadığımız zamanlarda geçerli kaygılardan yola çıkıyor olması, yenilikçi unsurlar barındırması ve ortak bir yaşam tecrübesinin nabzını tutması sanırım burada en çok öne çıkan kriterler. Söyleyecek sözü olan yazarların, özgün seslerin peşindeyiz.

McSweeney gibi her ülkeye lazım, modern edebiyata yön veren bir yayınevinin Türkiye’deki benzeşi olduğunuzu düşünüyoruz. Buna bağlı olarak üç sorumuz var: McSweeney ile ilişkileriniz nasıl? Memleketten yazarları yayımlamayı düşünüyor musunuz? Dergi yayımlama planlarınız var mı?

Görüştüğümüz, çalıştığımız yazar arkadaşlarımız var elbette. Ancak yakın gelecekte bu alana girmeyi düşünmüyoruz, henüz vakti var. McSweeney’s harika işler yapıyor kendi mecrasında, beğeni ile takip ediyoruz. İki yıl kadar önce bize tüm çalışanları tarafından imzalanmış bir teşekkür mektubu yolladılar, profesyonel bağlantılarımız haricinde kişisel yakınlığımız bundan ibaret. Dergi yayımlamaya yönelik bir planımız yok halihazırda, her gün güncellenen bir blogumuz var ve işimiz kitaplarla.

Yayınevine ne gibi geri dönüşler almaktasınız?

Aldığımız geri dönüşler gayet olumlu. Masa başında, ekran karşısında geçen uzun ve çoklukla yalnız mesai sayesinde hazırlanan kitapların okurlarından olumlu tepkiler almak, bizi sevindiriyor.

Etgar Keret konuşmaları hakkında izlenimleriniz neler? Keret dışında buraya uğraması muhtemel yazarlarınız var mı?

Uğraması muhtemel yazarlarımız var ancak kesinleşmeden bir şey söylemek doğru olmaz. Keret etkileyici bir konuşmacı ve okurlarıyla bir araya gelmekten büyük zevk alıyor, onun ziyaretleri bizi de heyecanlandırıyor, motive ediyor. Özellikle son gelişinde çok iyi vakit geçirdik ve birlikte yediğimiz akşam yemeği hakkında bir öykü yazacağını söyledi örneğin, merakla bekliyorum.

Bir yayıncı olarak yazanlara ne gibi tavsiyeler vermek istersiniz?

Yazar adaylarına yegane tavsiyem kendi özgün seslerini bulmaları, kendi öykülerini samimiyetten ödün vermeden anlatmaları. Proje kitapların ömrü fazla uzun değil.

Önümüzdeki günlerde neler okuyacağız Siren Yayınları’ndan? Programınızda kimler var?

Aralık ayında Irvine Welsh’in Porno’su geliyor. Herta Müller, Dave Eggers, Henry Miller, Jack Kerouac gibi ağır toplar yine yeni ve çarpıcı seslerle bir arada görünüyor programda.

[/two_third]
[one_third last]

Etgar Keret

[/one_third]

[sws_divider_line] ✪