Survive Style 5+

SS5+, birbirinden ayrı 5 olayın ve birbirinden garip bir çok karakterin, farklı bir şekilde birleşiminden oluşuyor. Ve size soruyor: Hayattaki işleviniz nedir?

Gerçek hayatta olmayabilir ama Japon sinemasında her şey mümkündür. Özellikle, en akıldışı şeyler. Kendisini kuş sanan bir aile babası, her gün karısını öldürmekten dolayı hayatından bezmiş bir ressam, brokoliyi bile azarlamaktan çekinmeyen bir kiralık katil ve daha bir çok garip olay/karakter. Bunların hepsi aynı filmde olursa bir de, tadından yenmez.

O ki, film muhabbetleri sırasında duyulma ihtimalinin çok yüksek olduğu “En sevdiğin film?” sorusuna vereceğim cevapla aynı ismi taşıyan film, Survive Style 5+. Türkçeye çevirilmiş haliyle söylemek gerekirse, Hayatta Kalmanın 5 Yolu.

SS5+, birbirinden ayrı 5 olayın ve birbirinden garip bir çok karakterin, farklı bir şekilde birleşiminden oluşuyor.

En yukarıda bahsettiğimiz ressamın ve karısının, Office Space benzeri bir hipnoz faciasından sonra kendisini kuş sanan baba ve ailesinin, karmaşık ilişkili 3 kişilik hırsızlık çetesinin, cin fikirli ama berbat reklamlar yazan bir kadının ve bütün bu insanları bağlantı noktasında duran, Amerika’dan transfer bir kiralık katilin yolları komedramatastik (komik, dramatik ve fantastik) şekilde kesişir. Bu kesişme bizim için pek hayırlı olmaz tabi. Bir süre sonra sürekli şaşırıp kahkaha atmaktan sıkılır bir hale geliyorsunuz. Ardından gelen karmakarışık duygu silsilesinden sonra, Cake – I will survive çalmasıyla başlayan kapanış sahnesinde gözyaşlarınızı tutamayabilirsiniz. Tabi, akan gözyaşlarını elleriyle tutmaya çalışan manyaklardan değilseniz. Neyse… Daha fazla iğrençleşmeden bu paragrafı kapatalım.

SS5+, özünde reklam ve klip yönetmeni olan Gen Sekiguchi’nin ilk ve tek uzun metrajlı filmi. 2004 yılından beri başka film çekmemiş olması çok üzücü. Başrolde, Electric Dragon 80.000 V’den tanıdığımız Tadanobu Asano oynuyor. Filmin en önemli rolünde ise Lock, Stock and Two Smoking Barrels ile gaddar adamlığını tescillettirmiş eski futbolcu Vinnie Jones var. Ve en şaşırtıcısı, kılıbık sert medya patronu rolünde oynayan Sonny Chiba.

Japon Absürd Sineması’nın bütün eserlerinde olduğu gibi, SS5+’ın müzikleri Tarantino filmlerini aratmayacak derecede güzel. Bazı sahnelerde müzik ve film tamamiyle bir bütün halde. Özellikle, hikayedeki karakterlerin radyoda aynı şarkıyı dinledikleri sahnede.

<

p style=”text-align: center;”>

İzledikten sonra, 10 saniye içinde cevap verin: Hayattaki işleviniz nedir? ✪