Tatak Roketi ve Süper Dedektif

Emrah Doğan'ın yanan diskiyle birlikte kayıplara karışan, eğlenceli bir filmin hüzünlü hikayesidir bu; iki bölüm ve pek çok kısa hikayeden oluşan Tatak Roketi ve Süper Dedektif'in hikayesi...
Ağustos '10

Yanan diskimle birlikte kayıplara karışan, eğlenceli bir filmin hüzünlü hikayesidir bu. Tatak Roketi ve Süper Dedektif isimli iki bölümden ve birçok kısa hikayeden oluşan filmin adı Tebana Sankichi.

İlk bölüm olan Snot Rocket (Tatak Roketi), suçluları fırlattığı tatağıyla etkisiz hale getiren Tebana Sankichi’nin hikayesi. Japon olması zaten garip damgası yemeye yetiyorken, bu film Japon-ötesi gariplikte, ya da garip-ötesi Japonlukta. Şöyle ki, süper kahramanımız filmin bir sahnesinde (burada ara not girip, Takeshi Miike manyağının tüm sapkınlıkları çok doğalmış gibi işlediği aile draması[!] Visitor Q‘sunu analım) yorgan altından babasına BJ yapar mesela. Tabi böyle söyleyince kulağa çok iğrenç geliyor fakat bu iğrenç sahne bile 32 kahkaha attırıyor insana.

Batman’in Robin’i gibi Sankichi’nin de, yedikleri içtikleri ayrı gitmeyen, bu yollarda beraber yürüyüp beraber ıslandıkları hatta beraber uyudukları, ismini her şeyi iki kere söylemesinden alan Shiro İkikere‘si vardır. Kardeşi ise Shiro Milyonkere’dir. Tahmin ettiğiniz gibi, o gelip ağzını açtığında, ta ki susana kadar aylar geçer, mevsim döner, film biter.

İkinci bölümde, kılık değiştirme uzmanı süper dedektif Hajime Ikkaichi’nin, suçluları kendine has fantastik yöntemlerle yakalamasını izliyoruz. Bazen orjinal boyutunda bir Barbie bebek, bazense Notre Dame’ın kamburu kılığında karşımıza çıkabiliyor. Peki suçluları yakalıyor mu? Evet! Hem de karizmasından hiç ödün vermeden, bütün klişelerle dalga geçerek.

Kısa hikayelerin film haline gelmesi tam 6 yıl sürmüş. 1999’da başlayıp, bütün hikayeleri 2005’te sonlandırabilmişler. Haliyle, sona doğru espriler daha da absürtleşiyor, cıvıyor, rayından çıkıyor.

Başrol oyuncusu Tak Sakaguchi‘yi Versus‘tan hatırlayanlar olacaktır. Ya da henüz tanışmamış olanlar varsa bu ismi bir yere not alsınlar ve bulabildikleri bütün filmlerini izlesinler. Genelde kasabanın yakışıklısı rolünde oynasa da, en büyük Japon B-Movie emektarlarındandır.

 ✪