“bir kuş yeryüzüne düştü…” 

...

Vic Chestnutt’ın son albümü North Star Deserter‘da A Silver Mt Zion, Fugazi ve Godspeed You! Black Emperor elemanları yer aldı. Albümün iç kapağında şöyle yazıyordu: “bir kuş yeryüzüne düştü…” Güvercinleri düşüren bir ülkeden bir ülkeye.

Fütüristika dönüp dönüp Vic Chestnutt dinler. İnsanların diğer yüzü, korkaklık, cesaret ve hainlik üzerine şarkılar. Herkes Yahuda’dır bu dünyada.

Kişisel bir trajediyi siyasi bir soruna dönüştürme riski altında, Chesnutt’ın mevcut ABD sağlık sisteminin eksiklikleriyle geçişinin ayrıntıları arasında fark gözetmek zor. Chesnutt’ın sigortalıyken ödenmemiş sağlık faturalarından 70 bin dolar borcu olduğu ve yakın tarihte Georgia’da bir hastanenin açtığı bir davayla karşı karşıya kaldığı biliniyor.

Jem Cohen: “Bilin diye söylüyorum, Vic’in ölümü klişe bir düşüşün sonunda olmadı. Derin depresyonla savaşıyordu ama aynı zamanda güçlerinin zirvesindeydi ve arkadaşlarının ve ailesinin yardımıyla çaresiz bir yardım arayışının ortasındaydı. Sistem bunu sağlayamadı. “

25 Aralık 2009’da uzaklaşmayı seçti. ✪

Önceki

The very short life of an Ottoman Rock Musical

Sonraki

Tadanori Yokoo