Wrekmeister Harmonies [Jr Robinson]

JR Robinson, Wrekmeister Harmonies adı altında (evet, Béla Tarr) sound art çalışmaları yapıyor.
Ekim '20

Çölde kimsenin uğramadığı benzin istasyonunda gece vardiyasında…

JR Robinson, isim zaman zaman değişse de 2006 yılından bu yana Wrekmeister Harmonies adı altında (evet, Béla Tarr göndermesi) sound art çalışmaları yapıyor. Hiç akademik eğitim almamış sanatçı, çekimlerinin çoğunu Tazmanya’da yaptığı 38 dakikalık video-musiki performansı ise Şikago Çağdaş Sanat müzesinde, 2013 yaz başında belirdi.

Drone ve doom gösterimi diyebileceğimiz konserin tam kaydı ayrıca You’ve Always Meant So Much To Me adıyla albüm olarak yayımlandı. Albümde, ABD’nin black metal müzisyenleri de yer aldı. (Leviathan’dan Jef Whitehead, Nachmystium’dan Sanford Parker – Andrew Markuszewski, Mind Over Mirrors, Anatomy of Habit’den Mark Solotroff, Yakuza’dan Bruce Lamont vb.)

Aşağıda yer alan video, Wrekmeister Harmonies’e eşlik eden filmden 11 dakikalık bir parça.

Simon Fowler (Sunn O))) çizimleri, Ensemble Pearl, Boris ve Earth artwork) çalışmasının Gabe DeLoach tarafından bir araya getirildiği video, çağdaş drone, saykodelik, doom estetiğinin yönünü gösteriyor. Çağdaş sanat ve retro futuristik sinema ile yakından temas eden Sunn O))), Grails, Earth, Ulver çizgisi kalıcı üretimler yapmayı sürdürüyor.

Wrekmeister-Harmonies-by-Jaimin-Townsely

“Bir süre çölde yaşadım. Gözden ırak bir yerdi ve hiç kimsenin uğramadığı bir benzin istasyonunda gece vardiyasında çalışıyordum. Yeterli miktarda kokainle tüm gece uyumadan oturup kasetler ve garip radyo istasyonları dinliyordum, kitap ve dergi okuyordum. Mekanı pırıl pırıl tutuyordum ki patron sabah geldiğinde pek mutlu oluyordu. O günleri oldukça keyifli, üretken ve öğretici günler olarak hatırlıyorum.

Herhangi bir bestecilik eğitimim yok. İş metale gelince, çocukken ilk Black Sabbath dinlediğimden, VBS için yaptığım One Man Metal / Tek Kişilik Metal belgeseline dek işin içindeyim. Bu işten para kazandığım yok, birlikte çalıştığım insanlar o kadar değerli ki, birlikte ortaya koyduklarımıza herhangi bir şekilde paha biçemem. Gayet düz bir yaşamım var, pek para kazanmıyorum ve yaptığımı yapabildiğim için şanslıyım.”

 ✪

Önceki

[Ayça Ceylan] değişen kentlerde lucid rüyalar

Sonraki

[Jean-Luc Godard] Bir Artı Bir