Please go to your Post editor » Post Settings » Post Formats tab below your editor to enter video URL.

Faik Şardağ – Sharr Mountains

Faik is a songwriter, from the family of Lumineers/Bon Iver… His pop-folk originated music takes you away into the numerous encounters of his journeys. He puts a spell on his music and his ballads could even bring tears into your eyes… You could find yourselves singing and dancing along to his folk originated music that tells you about the stories of his self-search journeys throughout Europe. After 10 years of his musical adventures with “Fake Oddity”, FAIK, has embarked on a solo project. The emblematic singer has a tone of voice that cannot be imitated, giving life to melodies from
May '16

Faik is a songwriter, from the family of Lumineers/Bon Iver… His pop-folk originated music takes you away into the numerous encounters of his journeys. He puts a spell on his music and his ballads could even bring tears into your eyes… You could find yourselves singing and dancing along to his folk originated music that tells you about the stories of his self-search journeys throughout Europe.

After 10 years of his musical adventures with “Fake Oddity”, FAIK, has embarked on a solo project. The emblematic singer has a tone of voice that cannot be imitated, giving life to melodies from Brit pop to country, including more oriental tones.

He has travelled throughout Europe, for a succession of solo concerts: Germany, Austria, Slovenia, Albenia and has travelled down to Kosovo searching for his family roots. These countless experiences have inspired him with the lyrics and melodies that bring us to the “Sharr Mountains”


Faik Şardağ İstanbul’da doğdu ve 15 yıldır Fransa’da yaşıyor. Bugün büyüsünü sır gibi sakladığı şarkılarıyla hüzünlendiren, baş döndürücü folk valsleriyle kimi zaman dans ettiren ve şarkı söylettiren, kimi zaman da çeşitli Avrupa seyahatlerinden yola çıkarak oluşturduğu besteleriyle dinleyenleri hayal dünyasına sürükleyen bir söz yazarı/besteci. Grubu Fake Oddity ile 10 yıl süren müzik serüveninin ardından, ses rengiyle öne çıkan grubun ikonik şarkıcısı, solo projesiyle kariyerine yeni bir yön çiziyor. Folk ve Pop tınılarının ağırlıkta olduğu parçalarında, doğu ezgilerini de içine alarak, Brit Pop’tan Country müziğine, etkilendiği türleri en doğru biçimde harmanlıyor.

Faik için en önemli ilham kaynaklarından biri yaptığı seyahatler. Öncelikle anavatanı olan Türkiye’de ardından Doğu ve Batı Avrupa’da düzenlediği çeşitli solo konserlerle Almanya, Avusturya, Slovenya, Arnavutluk ve son olarak kökeninin uzandığı Kosova topraklarını keşfetmesi, şarkılarında yeniden hayat buluyor. Tanıştığı birçok insan söz ve bestelerinin temelini oluştururken, Faik en büyük yolculuğu iç dünyasına yapıyor ve solo kariyeri için büyük bir adım atıyor. İlk EP olarak karşımıza çıkan «Sharr Mountains» bu gezginci ruhun var olduğuna dair kanıt niteliği taşıyor. ✪

Önceki

Dave2000: Pas un artiste, un ninja [FR]

Sonraki

Robert Walser: Turkey? No, thank you