Gösterim ve Konuşma: Themroc, Claude Faraldo

Faraldo’nun Themroc’u, ele aldığı ideal “sapma”dan söz ederken konuşmamayı tercih ediyor; ancak bu tercihin konuşmayı başlatıcı bir tarafı var. Bir bakıma, güçlü bir ideolojik/sınıfsal eleştiri için kelimelerin temsil gücünü çok aşan bir küçük şoklar düzeni kuruyor.

Bugün 91 yaşındaki Michel Piccoli, en akılda kalan rollerinden birinde, hayatını “yıkıp” yeniden “kurma” içgüdüsünü izleyen bir işçiyi canlandırıyor. İşçi, olmayan diline veda ediyor, dairesinin yönünü değiştiriyor, beslenme tercihini kolluk kuvvetlerinden yana kullanıyor, hiçbir öneride bulunmadan bir öneri haline gelen varlığı giderek çevresini de patlatıyor, olaylar gelişiyor. Minör yenidalgaların görece olarak bilinen örneklerinden birinde “emek” kategorisine bir de bu yönden bakmak için yol ve zihin açıcı bir “yıkma emeği”.

Fütüristika! ile ortak planlanan gösterimi müteakip filmin hissettirdikleri/çağrıştırdıkları üzerine Barış Y. ve Ozan K. “konuşacaklar”.

Avam Kahvesi Kadıköy ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]