Müphem: Kapılar yırtıldı

Kare Sanat Galesi 04-31 Aralık tarihleri arasında koordinasyonunu Rafet Arslan'ın yaptığı "Müphem" başlıklı konsept sergiye ev sahipliği yapıyor.
Aralık '14


Kare Sanat Galesi 04-31 Aralık tarihleri arasında koordinasyonunu Rafet Arslan’ın yaptığı “Müphem” başlıklı konsept sergiye ev sahipliği yapıyor.

Müphem; dünyanın, bölgenin, ülkenin tamamen “müphem” bir sancı dönemini yaşadığı bir süreçte yaşanan düşsel, düşüncesel ve varoluşsal kaygıları estetik bir dille yoklama arayışıdır. Müphem Sergi; aynı zamanda “güncel sanatın” rutin pratikleri ötesinde daha yatay , geçişken, katılımcı ve oyuncul bir sanat/hayat düşünün arama hevesinin bir parçasıdır.
Bu amaçla yapılan “neredeyse” bir açık çağrı vasıtasıyla yaklaşık  iki aydır yapılan çalışmalar  ile sağlanan enerji, önce internet üzerinde “http://projemuphem.tumblr.com/ ” adresi üzerinde katılım/paylaşım sağladı. Şimdi bu enerji sergi içindeki sunak yerleştirmesinde ifade şansı buluyor. Müphem Sergi farklı disiplin, teknik, anlayış ve kuşaktaki 10 sanatçıyı yan yana getirirken; Müphem Proje ise bu sayıyı/alanı belirsiz bir şekilde çoğaltarak yataylaştırmayı amaçlıyor.

Müphem fikrini sergi koordinatörü Rafet Arslan; Cemil Meriç’ten bir alıntı ve üzerine kurguladığı düşünsel zemin ile şöyle açıklıyor:

“Müphemde her şey var. Ayna gibi. Ebedi fetheden şöhretlerin çoğunu müphem emzirdi. Dünya müphem, şiir müphem, felsefe müphem.” – Cemil Meriç

Müphem’de hep insanı rahatsız eden bir şey gizlidir. İyi mi kötü mü, gerçek mi kabus mu, bütün mü detay mı, sağlıklı mı yoksa düpedüz hastalık mı?
Müphem ilişkiler de, kimliklerde, yüzlerde, toplumsal kod ve roller de kendine konak tutar. Önü tedirginlik arkası angst, dışı tekinsiz içi bilinçaltı gibidir; bilinmez- müphemdir.
Müphemin yuvası aynı zamanda özgürlük, delilik , blöf ya da isyanda olabilir. Bu yüzden müphem her şeyin belirlenmiş, kodlanmış, statikleşmiş olduğu rasyonel dünyanın dudak kenarındaki uçuk gibidir; onun façası bozar, huzurunu da her an kaçırabilir.
Müphem gaibe yakın olduğu için ezoterik bilginin yanında olduğu kadar, Cemil Meriç’in de dediği gibi şiirin, sanatın ve düşüncenin gen havuzudur da.
Şimdi çağrımız sanatçının kendi ikircikli düş dünyasının kapısını müpheme açması içindir.
Dikkat! Kapılar yırtıldı!..
Katlımcılar: Fulya Çetin, Cüneyt Aksoy, Hasan Özgür Top, Can Yeşiloğlu, Alper T. İnce, Cins, Gökçen Dilek Acay, Rafet Arslan, Gülhatun Yıldırım, Şiir Özbilge

MÜPHEM / Hazy

04 – 31 Aralık / December 2014

Kare Sanat

Abdi İpekçi Cad.  Ada Apt. No:22/8 K:2
Nişantaşı / İstanbul

T : 0 212 240 44 48 – 230 58 91
F : 0 212 219 77 19
www.kareartgallery.com ✪

Önceki

[Stream] Orchestre Tout Puissant Marcel Duchamp

Sonraki

[Stream] Sans Soleil – A Holy Land Beneath A Godless Sky