loader image

Hayat

ama, ayrıca, aldığın şu hayat
fena değildir…
üstü kalsın… (Cemal Süreya)

Tuncay Koçal kaykayı anlatıyor: Sürekli düşüyorsunuz, düşüyorsunuz, düşüyorsunuz

Memleleketin harbi alt kültür damarlarından biri, bize göre, kaykay. Kadıköy'de eskiden çay ocaklarının sıralandığı sahilde, belediyesel dönüşüm sonrası yayılan beton zeminde havayı ılık yakaladığınızda bir yerlere çöküp, kentsel dönüşümün kalabalığının sıradanlığını bozan kaykaycıları izlediğiniz olmuştur, olmalıdır. Mevzuyu özet geçiyoruz. Bir yerden düşmek konusuna her daim dahiliz.

Üç kuruşa beş köfte!

[su_dropcap style=”light”]V[/su_dropcap]arsa yoksa “frikik”… Sanal âlem kadın bedenini parçalara bölüp bölüp önünüze atıyor her Allah’ın günü ama doymuyorsunuz! Eliniz apış aranızda, (Yağmur Atsız gibi) berbâd, acınası imlânızla diksiyonu, artikülasyonu pürüzlü haber spikerlerinin “frikik”lerini arıyorsunuz fallik fallik! Gözünüzü Hugh Hefner, Bob…

[Andre Gorz] Dorine

"Yakında seksen iki yaşında olacaksın. Boyun altı santim kısaldı, olsa olsa kırk beş kilosun ve hâlâ güzel, çekici, arzu uyandırıcısın. "

Jillian Becker: Sylvia Plath’in son günleri

[su_heading size=”20″ align=”left” margin=”10″] Sylvia Plath 1963 Şubat ayında hayatına Londra’da son verdi. Ted Hughes’dan ayrılmıştı ve zor günler geçiriyordu. Yaşamının son aylarında yazar Jillian Becker ile arkadaş olmuştu. Becker, Plath’in son günlerini, son haftasonunu birlikte yaşamıştı. Dönemi anlatan filmdeki…

[Oğuz Atay] Makineler ve insanlar

NTV Tarih Aralık 2012 sayısında Türkiye'nin Ruhunu Yazan Adam başlığıyla, Oğuz Atay'ın yayımlanmamış fotoğraflarını ve mektuplarını çeşitli inceleme yazılarıyla birlikte verdi. Derginin bu değerli sayısını herkese tavsiye ederek, Oğuz Atay'ın mektuplarından birini alıntılıyoruz.