loader image

Louis-Ferdinand Céline

Céline ve Poincaré: Romancı ve politikacı

Diğer insanlar evlerine nasıl girerlerse, Louise-Ferdinand Céline de büyük edebiyata öyle girdi. Hekim ve sanatçı olarak muazzam bir gözlem birikimine sahip, akademizme karşı tepeden bir kayıtsızlık taşıyan, yaşamın ve dilin tonlamalarına yönelik olağanüstü bir içgüdüyle donanmış, olgun bir adam olan…

Jean Paul Sartre akıllı olsun!

21 Haziran 1905 tarihinde, varlıkların anlamsızlığına karşı derin bir bulantı hissiyle yerden bir taş dahi alamayan Jean Paul Sartre doğdu. Yaşamının bir döneminde, insanlığın varlığına ve yaptıklarına karşı samimi ve sürekli bir öfkeyle direnen ve hepsini lanetleyen bir başka yazara, Céline'e saldırdı. Sarte'ı doğumgününde, Türkiye'de bir mahalle kahvehanesine yolu düştüğünde yaşadıklarıyla anıyoruz. Yerelliğin esas olduğu, kor dürüstlüğün kendini çıkarlara boğmadığı bir anda yaşanmıştır. Tersini kim iddia edebilir?

Doğumgünün kutlu olmasın Louis-Ferdinand Céline

Louis-Ferdinand Céline, 118 yaşında. Kendisini en iyi yazarlar listesinden çıkaran Fransız hükümetinin ikiyüzlülüğüne inat, doğumgünü için Gecenin Sonuna Yolculuk'tan alıntılıyoruz. Şansımız yaver giderse, başka Céline metinleriyle çıkageliriz.

Seine nehrinin gizemli kadını

Kimsesiz, kim olduğu bilinmeyen bir kadın, 19.yy sonlarında Paris'te Seine nehrinden çıkarılır. Ölü bedeniyle gülümseyen bu kadın, sanata ve hayata etkisi hala süren bir fenomen haline gelir. Üçüncü sayfa haberi olmak yerine, estetik bir ilham kaynağı olur.