loader image

Yazı dizisi

Bizans’ta trompetler ve kornalar: Üfle gitsin İsraf/İL

Yarsel Werner Bachmann, Bizans çalgı aleti skalasını listelediği hacimli yapıtı Musikgeschichte in Bildern’i tamamladığını on yıllar önce açıkladı. Yapıtta üç yüzden fazla görsel ve çalgı aletlerinin detaylı bilgileri yer alıyordu. Buna göre, Doğu Roma’da bakır silindirlere nefes fırlatmak önemli bir…

“Öldür allah sevmelere gidek”

Ta Cizvit okulundan bu yana aklı aynı konuya takılıp duruyordu: Bir zaman böyle yaşamaya yaşamak deseler de, kime ya da neye hizmet ediyordu?

Özkıyım

M. Orhan Okay, Beşir Fuad’ı tam anlamıyla, anlamlı intiharının ardından düşürüldüğü unutulmuşluk kuyusunun dibinden çıkarmıştır.

İntihar Salgını

Batıda eski bir tartışma konusudur intihar. Tanrı’ya ya da topluma karşı bir suç olarak görülüp kınanıp yasaklandığı dönemler oldu. İntihar edenlerin bedenlerine işkence edildi, yakıldı, mallarına el kondu.

Beşir Fuad ve İntihar Salgınımız

Beşir Fuad’ın iki yıl öncesinden haber verdiği intiharı bir yardım çığlığı olarak değerlendirilemezdi. Hele de cesedinin Mektebi-i Tıbbiyye’de öğrencilere teşhir edilmesi talebi üzerine... İntihar denen illet bunca planlı olur muydu peki?

[Sergey Yesenin] Otobiyografim

"1895 yılı 21 eylülünde doğdum. Ryazan ili, Kuzminskaya kasabası, Konstantinov köyünde. Babam köylü Aleksandr Nikitiç Yesenin, annem Tatyana Fyorodovna."

[Sergey Yesenin] İntihar mı cinayet mi?

Recep Şener ile hep intihar ettiği mitiyle büyütülen Sergey Yesenin aurasına bakıyoruz. Belki de ilk dönem -meme- örneği olarak Yesenincilik'in de yaşanan dönemin politik çekişmelerinde arada kalan, huzurunu bulamamış şairin yaşama ve kendisine öfkesinin gölgesinde, hâlâ kendimizi bulabiliriz.

[Çizgi roman I] Tarihi ve imgelerin gelişimi

Gülşah Seyhan'ın çizgi roman tarihini özetleyen yazı dizisinin ilk parçasında, tarihine, konularına, çizim türlerine, ilk sansür uygulamalarına ve sansüre tepki olarak yeraltına çekilen örneklerine göz atıyoruz. Gelecek bölümde sinemadaki örnekleri ve odak kitlesi yer alacak.

İktidar ile bireyin bürokrasiden doğan iletişimsizliğinin romanı: Şato

Ebru Gürhan ve Gülşah Seyhan'ın birlikte hazırladıkları ve Franz Kafka'nın eserlerinde sistem, iktidar ve bireyin incelendiği yazılara, Şato / Das Schloß ile devam ediyoruz. Şato, Kafka'nın tamamlanmamış ve ölümünden sonra yayımlanan üç romandan (Dava, Kayıp) biridir. Michael Haneke'nin de TV için, kitaba sadık kalarak bir uyarlamasını yaptığı kitapta, bir kadastrocunun Şato'nun bulunduğu köye gelip, Şato'ya girme çabasını anlattığı roman hakkındakimetin, kitabı henüz okumamışlara tavsiye edilmez.