Chantal Hakkında Her Şey: Filmmor’da Chantal Akerman toplu gösterimi

Kadınların deneyimlerini, ürettiklerini ve hayallerini sinemayla, yine sinemada paylaşan Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali bu yl 14. yaşını kutluyor ve Kadın Dayanışması Yaşatır temasıyla yola çıkıyor. Bu yılın festival programında 30 dilden 70’i aşkın filmin seyircilerle buluşması planlanıyor. Festivalin toplu gösterim bölümünde bu yıl öne çıkan programlardan biri ise Chantal Akerman Toplu Gösterimi: Chantal Hakkında Her Şey. 5 Ekim 2015 günü hayata veda eden feminist sinemanın ustalarından Belçikalı yönetmen Chantal Akerman festivalde özel bir bölümle anılıyor. İstanbul Modern işbirliği ile yapılan Chantal Akerman toplu gösterimi Chantal Hakkında Her Şey, yönetmenin Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en geniş retrospektif olam özelliğini taşıyor. Chantal Akerman, henüz 18
Şubat '16

Kadınların deneyimlerini, ürettiklerini ve hayallerini sinemayla, yine sinemada paylaşan Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali bu yl 14. yaşını kutluyor ve Kadın Dayanışması Yaşatır temasıyla yola çıkıyor. Bu yılın festival programında 30 dilden 70’i aşkın filmin seyircilerle buluşması planlanıyor.

Festivalin toplu gösterim bölümünde bu yıl öne çıkan programlardan biri ise Chantal Akerman Toplu Gösterimi: Chantal Hakkında Her Şey.

5 Ekim 2015 günü hayata veda eden feminist sinemanın ustalarından Belçikalı yönetmen Chantal Akerman festivalde özel bir bölümle anılıyor. İstanbul Modern işbirliği ile yapılan Chantal Akerman toplu gösterimi Chantal Hakkında Her Şey, yönetmenin Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en geniş retrospektif olam özelliğini taşıyor.

Chantal Akerman, henüz 18 yaşındayken yaptığı ilk filmi Patlat Şehri / Saute Ma Ville ile kadınlara dayatılan kimlik ve mekanların uçuculuğunu, Jeanne Dielman ile bir kadının rutin içi mesaisinde “cinayetle yemek pişirmenin aynı dehşete sahip olabileceğini”, kişisel olanın politik olduğunu gösterdi.

Programda, bir anne kızın birlikte var olma mücadelesini anlattığı Yarın Taşınıyoruz / Tomorrow We Moveannesiyle olan ilişkisini anlattığı No Home Movie, son kurmaca filmi Budala Almayer / Almayer’s Folly, Proust’tan uyarladığı Tutsak / La Captive’in de içinde bulunduğu 15 Chantal Akermanfilmi izleyiciyle buluşacak.

https://youtu.be/QtNYnKTUL2Y

12-20 Mart’ta İstanbul’da Pera Müzesi, İtalyan Kültür Merkezi, Aynalı Geçit ve İstanbul Modern’de sinemaseverlerle buluşacak olan festival, İstanbul’un ardından 26-27 Mart tarihlerinde Hatay’da olacak. 2-3 Nisan’da Adana’ya, 9-10 Nisan’da Bodrum’a, 16-17 Nisan’da Mardin’e, 23-24 Nisan’da İzmir’e gidecek festivalin yolculuğu 29-30 Nisan’da Van’da sona erecek. 14. Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 12 Mart’tan itibaren 7 şehre, dayanışmayla yaşamak ve yaşatmak dileğiyle geliyor.

Chantal Hakkında Her Şey: Filmmor'da Chantal Akerman toplu gösterimi 1

  ✪

Önceki

Tı-pış Tı-pış

Sonraki

[William Blake] Corpus