[William Blake] Corpus

Hiçbir şey yeğlemedi, hiçbir şey eylemedi.

Kült Neşriyat, Türkçedeki en hacimli ve tuhaf Blake seçkisini yayımladı. William Blake’in bahçede çıplak uzanırken okuduğu şiirleriyle hristiyan komşularında yarattığı dehşet duygusunun tazeliğini koruduğu yüzyılımızda, azımsanmayacak bir hamle olan bu yayına okumak değil, bakmak da gerekiyor, değil mi? Kitabın bize göre sessel eşlikçisini de iletmek istiyoruz.

Corpus, William Blake’in bütün kitaplarının yanı sıra, çeşitli dönemlerine ait şiir, fragman ve mektuplarından nitelikli bir şeçkiyi itinalı bir çeviri ile toparlıyor.

Bataille Yazın ile Kötülük adlı yapıtında şöyle diyor:

“Blake Kötülüğü olumlayıp kesinleyerek özgürlüğü kesinlemekteydi, gelgelelim Kötülük özgürlüğü özgürlüğün değillenmesi anlamına da gelmekteydi. Bu çelişkiyi şimdi bile çözmeye girişemediğimize göre, Blake bu işe nasıl girişecekti?”

Blake asla girişmedi bu işe: Ortada çelişki falan yoktu ki! Sözde çelişkin ulamlarla kuşatılmış bir dünyada Ozansı Ökenin “bir olan varlığı” yol göstermekteydi kavrayışına: Karşıtlığın büyüsünü anmazlık etmedi, gelgelelim bir özgürlük yandaşının konumunu biçmişti kendine, başka bir varlık alanında, kendince tanımlayıp kıvandığı Bengiliğin yamacında! Bataille’ın yanıtı da bundan uzağa düşüyor sayılmaz. “Çünkü,” der Blake, “Yaşayan Her şey Kutsal.”
Hiçbir şey yeğlemedi, hiçbir şey eylemedi.


 

İçindekiler:

– ÖNSÖZ: GÖZÜN GÖRDÜĞÜNCE BLAKE (1995)
– ÖNSÖZE GÜNCEL NOT (2011)
– ÖNSÖZE İKİNCİ BASKI İÇİN GÜNCEL NOT (2016)
– ÇEVİRİ ÜZERİNE
– İLK ŞİİRLERİNDEN BİR ÖRNEK
– DOĞAL DİN YOKTUR – BÜTÜN DİNLER BİRDİR
– MASUMLUK VE DENEYİM ŞARKILARI
– ELYAZMALARINDAN ŞİİR PARÇALARI
– CENNETLE CEHENNEMİN EVLİLİĞİ
– LOS’UN ŞARKISI
– MILTON’dan SEÇMELER
– KUDÜS’ten SEÇMELER
– CİNSİYETLER İÇİN: CENNETİN KAPILARI
– HABİL’İN RUHU
– ÖZDEYİŞLER
– MEKTUPLAR
– NOTLAR

[William Blake] Corpus 1William Blake
Corpus
Çeviri: C. Hakan Arslan
Kült No: 38
Seri No: 06
ISBN: 978-605-9894-08-1
Sayfa Sayısı: 188


 

Bir başka haber: Dada Bakire Bir Mikroptur’un, Dada’nın 100. Yaşını kutlayan yeni baskısı tezgahta. Dada’nın ruhuna yaraşır bir biçimde değişip, genişlemiş bu 2. baskı, Dada Bir Armadillodur adıyla yakında raflarda.


 ✪

Önceki

Chantal Hakkında Her Şey: Filmmor’da Chantal Akerman toplu gösterimi

Sonraki

Bize kalan tozdur, topraktır ya da Ölü Bir Adamın Mektupları