Esat C. Başak “Endüstri Devrimi Bitti. Biz Kazandık.”

Esat C. Başak’ın heykel, kolaj, enstalasyon ve gdolarında -genetiği değiştirilmiş oyuncaklarında- konu ve malzeme örtüşüyor: Genellikle izleyiciye hemen tanıdık gelecek, günlük hayattan seçilip alınmış nesneler, ikonlar, imgeler ve metinlerin kullanımı işleri daha da çarpıcı kılıyor.

Medya, sanat tarihi, tasarım ve nihai olarak dilin yerleşik düzeni acımasızca parçalarına ayrılıyor ve bu parçalar, birçok ayrı yüzü olan yeni bir tasarım dinamiği oluşturmak üzere zekice tekrar bir araya getiriliyor: Bazen rahatsız edici bazen komik bir etki uyandırabilen bu işler, zamanın ötesinde bir yakınlık hissini harekete geçirirken yaratıcı bağımsızlığın hüküm sürdüğü paralel bir dünya vaat ediyorlar.

Sansür ölçütlerinin dayanağını yitirdiği, kabul edilmiş zevk anlayışının çözülüp yok olduğu ve gramerin namlusunun kendi üzerine çevrildiği bu yeni sahnede yeni bir aktörler dizisinin ortaya çıkışına tanık oluyoruz: Türlerin Kökeni’ne hiddetle saldıran bir maymun; bir grup zarif, mekanik peygamber devesi ve kökenleri hem böcekler aleminde hem de çöp sepetinde aranabilecek arkadaşları; olmayacak manzaraların ortasında derin düşüncelere dalmış yalnız bir figür ve güncel partnerleriyle neredeyse kesintisiz bir birliktelik içerisinde klasik nüler.

“Endüstri Devrimi Bitti. Biz Kazandık.” algının koşullarını yeni bir bağlama yerleştirerek düşünce süreçlerimizi tazeleyici bir sarsıntıya uğratıyor ve şu sloganı öneriyor: Özgürlüğün sırrı yaratıcılıktır.

Esat C. Başak “Endüstri Devrimi Bitti. Biz Kazandık.” sergisi
09 Nisan – 29 Mayıs 2010
Galeri NON
Boğazkesen cad. No:27/A Tophane Beyoglu
Facebook etkinlik sayfası

 ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az. 2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]