[Jeffrey R. Sarmiento] Kitaplar ve binalar

JEFFREY R. SARMIENTO / KİTAPLAR VE BİNALAR
20 Haziran- 28 Temmuz, 2012

SODA
Açılış: 20 Haziran 2012
Çarşamba 18:30

SODA, Amerikalı cam sanatçısı Jeffrey R. Sarmiento‘nun ’‘Books and Buildings – Kitaplar ve Binalar’’ adlı sergisine 20 Haziran – 28 Temmuz 2012 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Sergide yer alan büyük ebatlı eserler, ilhamını kentsel mimari yapıların cephelerinden alıyor. Eski fotoğraf, çizim ve el yazılarından esinlenilen görsellerin camın içine yerleştirildiği ’’Ansiklopedi’’ adlı seri 20 adet kitap bloktan oluşuyor.

Çalışmalarını İngiltere’de sürdüren Filipin asıllı Amerikalı sanatçı aynı zamanda Sunderland Üniversitesi Cam bölümünde doçentlik yapıyor. Sanatçı eserlerinde ilhamını etnik mimari yapılardan alan konuların üzerinde yoğunlaşırken, camın içinde görüntü katmanlarını çarpıştırarak yansıtıyor.

UrbanGlass, New York ve Fulbright , Danimarka’nın da içinde bulunduğu dünyanın çeşitli yerlerinde çalışmalarını devam ettirmiş sanatçı, 2008 yılında Bombay Sapphire Ödülllerinde finalist olmuş ve eserleri Collect fuarında Saatchi Gallery’de sergilenmiştir.

Jeffrey R. Sarmiento’nun eserleri İngiltere, Sunderland Müzesi ve Amerika’da Speed Müzesi’nin koleksiyonunda yer almaktadır. Sanatçının son çalışması ‘’Liverpool Haritası’’ adlı eseri Liverpool Müzesi’nde sergilenmektedir.

 ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]