Ketabraneh

/

Tahran'da taksilerin dönüşümü 1

Tahran’da Franz Kafka’dan Charles Bukowski’ye ve İranlı yazarlara dek 130 cildin dizili olduğu kütüphane – taksiyi iletiyoruz. Koltuk ceplerinde, bagajda, tavanda sıralanmış kitapları tarifeyi ödeyenler, ayrıca satın alabiliyor. Bay Yazdani (yaş otuz beş) ve Bayan Heraner’in (yaş kırk bir) sahip olduğu taksinin hikayesi, iklilinin bir kitabevinde çalışırken tanışıp sohbet etmeleriyle başlıyor. Çiftin taksi kütüphanesine verilen isim, Ketabraneh (bir nevi: tekerlekli kütüphane), ilk günlerinde yolcuların şüpheleriyle karşılaşmış. Taksiden inenler olmuş. Zamanla, olumlu yaklaşımlar artmış, hikayeleri birikmiş. Günde ortalama otuz kitap satıyorlar, üzerlerinden para çıkmayan yolculara hediye ediyorlar, yemek davetleri geliyor, yüzlerce teşekkür maili alıyorlar.

Tahran'da taksilerin dönüşümü 2 ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az.

2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]