Macar Filmleri Haftası

Yeni sinema sezonun ilk büyük etkinliği İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti desteğiyle 10-16 Eylül tarihlerinde MACAR FİLMLERİ HAFTASI ile yapılıyor.
Eylül '10

8 uzun metraj ve 6 belgesel filmin Beyoğlu , Beyoğlu Sineması ve Kartal Sanat Tiyatrosu Kültür Merkezinde gösterileceği hafta sırasında kalabalık bir Macar sinemacı gurubu İstanbul’a geliyor.

2010 yapımı VESPA filminin kadın yönetmeni Diana Groo ve yine 2010 yapımı Macar belgeseli; DOĞU RÜZGARI’nın yönetmeni Gyorgy Szomjas’ın da aralarında bulunduğu Macar sinemacılar hafta sırasında yapılacak “Türk – Macar Yapımcılar Buluşması”na katılarak iki ülke arasındaki işbirliklerini güçlendirmeye çalışacaklar.

13 Eylül Pazartesi günü “Vespa” filminin gala gösterimine katılacak Macar sinemacılar 14 Eylül’de Türk sinemacılarla bir araya gelecek.

Macar film yapımcılarının, laboratuar ve stüdyo yöneticilerinin yanı sıra Macaristan ulusal sinema destek kurumlarının temsilcilerinin de bulunduğu heyet şu isimlerden oluşuyor; Denes Szekeres (Yapımcı), Laszlo Kantor (Yapımcı – Budapest Filmstúdió Ltd.), Dóra Nedeczky (Yapımcı – KMH Film), György Szomjas (Yönetmen / Macar Film Yapımcıları Derneği Başkanı) Andras Tóth (Yapımcı, Laboratuar Müdürü), Janos Keresnyei (Güney Transdanubia Film Fonu Başkanı), Eva Kovacs (Uluslararası CinePecs Film Festivali Başkanı), Andras Elek (Filmunio- Ulusal Film Ofisi), Tamas Tolmar (MAFILM Yöneticisi), Zoltan Major (Gazeteci / CinePecs İletişim Sorumlusu), Diana Groo (Yönetmen – Vespa).

İstanbul 2010 AKB Ajansı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Türk Sinema Vakfı’nın gerçekleştirdiği etkinlikler gelecek ay Almanya’nın Essen kentinde sürecek.  ✪