Periferi – İns

Periferi Kolektif, Asmalımescit’te bir dizi/seri sergi için bir mekân oluşturuyor. Mekânın ismi “İNS”. iNS kendileri için insan yanında sanatla hayatı yan yana getirmek isteyen perspektifimizin sokağa açılan bir kapısı olacakmış. Periferi, İns hacim olarak küçük bir alan olsa da yatay ve katılıma açık bir sanat tahayyülünün minör bir kapısı olabileceğine inanıyor. İns’in açılışında Sürrealist Eylem Grubu ve Periferinin 10 yıllık birikiminin edebi/yazınsal köklerine geri dönüyor ve bir üçleme sergi ile yola çıkıyor. Üçlemenina çılış sergisi Ece Ayhan’ın Yort Savul şiirinden yola çıkıp 2015’in distopik Türkiye’sinde estetik bir sorgulamaya kapı aralamayı arzuluyor.

Yort Savul
İns by Periferi
9/30 Aralık 2015

Sanatçılar: Mehmet Çeper, Alper T. İnce, Komet, Aytuğ Sertsarı, Ferhat Özgür, Olgu Ülkenciler, Emre Zeytinoğlu
Sergi metni: Barış Acar

9 Aralık 2015- Çarşamba 18:30, açılış etkinliği ve açılış performansı
18 Aralık 2015 – Cumartesi 18:30, artist talk*

İns’in açılış üçlemesinin devamında İkinci sergi “Uygarlığın Huzursuzluğu” 7 Ocak Perşembe , serinin 3. ayağı “interzone/Arabölge” sergisi ise 5 Şubat Cuma akşamı start alacak.

Umutsuzluğu daha iyi günlere saklayın. ✪

Bazı rahatsızlıkları olan kişileriz. Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. Kapalı veya yayında olmadığımız anlar, yayında olduklarımızdan epey az. 2017 yılında belirsiz süreliğine ara verdik. Karar alındığında sitede beş bine yakın kısa/uzun metin vardı; şu anda bu sayı iki binin biraz üzerinde. Geriye dönük olarak ömrünü tükettiğini açık eden metinleri silmeye devam edeceğiz. Silmesi yazmasından uzun sürüyor ve daha meşakkatli. Metinlerin de ömrü vardır. – Devamı için: [Meram]